Technologie
Chiny tworzą Globalną Inicjatywę Zarządzania AI
Prezydent Chin Xi Jinping ogłosił, że Chiny zainicjują Globalną Inicjatywę Zarządzania AI. Ma być odpowiedzią na konieczność rozwiązania „uniwersalnych problemów związanych z rozwojem i zarządzaniem sztuczną inteligencją”.
Globalna Inicjatywa Zarządzania AI to nowy chiński projekt, który ogłosił w środę prezydent Chin Xi Jinping. Inicjatywa ma być odpowiedzią na konieczność rozwiązywania „uniwersalnych problemów związanych z rozwojem i zarządzaniem sztuczną inteligencją”, a także próbą przejęcia przez ChRL pałeczki w wyznaczaniu globalnych standardów dla branży sztucznej inteligencji.
Globalna inicjatywa
Xi ogłosił plany ChRL podczas swojego wystąpienia na szczycie Inicjatywy Pasa i Drogi w Pekinie, o którym pisaliśmy więcej tutaj. W opinii chińskiego przywódcy, Globalna Inicjatywa Zarządzania AI to „część proaktywnych działań Chin na rzecz wizji społeczności, którą łączy wspólna przyszłość”.
Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych cytowany przez agencję Xinhua, który rozwinął myśl prezydenta, stwierdził natomiast, że sztuczna inteligencja jest nowym frontem rozwoju człowieka i wiąże się z wielkimi szansami oraz możliwościami, a także trudnym do przewidzenia ryzykiem i wyzwaniami, które wymagają globalnej odpowiedzi.
Polityczna rozgrywka
Zdaniem rzecznika resortu spraw zagranicznych ChRL, Inicjatywa wyznacza kierunek propozycji Chin jeśli chodzi o zarządzanie sztuczną inteligencją w trzech aspektach: rozwoju, bezpieczeństwie i administracji. Chiny uważają, że w centrum powinien być człowiek, a rozwój sztucznej inteligencji powinien służyć dobru ludzkości i być obwarowany regułami wzajemnego szacunku wszystkich uczestniczących w nim stron oraz zasadą wspólnych korzyści.
Chiny ponadto deklarują, że Inicjatywa ma być wyrazem sprzeciwu ideologicznej rozgrywki pomiędzy rywalami w rozwoju AI, który nie powinien opierać się ich zdaniem na konkurencji przeciwnych sobie grup politycznych. Może to wpływać negatywnie na możliwości rozwoju nowej technologii przez niektóre państwa - twierdzi ChRL.
Globalna Inicjatywa Zarządzania AI ma również promować stworzenie systemu audytowania i testowania rozwiązań sztucznej inteligencji w oparciu o modele ryzyka. Chiny uważają, że przełoży się to na bezpieczeństwo i możliwość kontroli AI. Ostatecznie, Inicjatywa ma wspierać rozwój ram prawnych i regulacji zmierzających do stworzenia standardów dla sztucznej inteligencji, opartych o konsensus i poszanowanie dla różnych polityk i praktyk stosowanych przez kraje świata. Inicjatywa ma wchodzić w dialog z agendami ONZ, aby wspólnie stworzyć międzynarodowe instytucje dla zarządzania AI, a także służyć wsparciem krajom rozwijającym się.
Miękki wpływ
To kolejny raz, kiedy widzimy, w jaki sposób Chiny chcą uczestniczyć w tworzeniu globalnych ram regulacyjnych dla rozwoju nowych technologii - wysuwając się na prowadzenie i biorąc na siebie rolę samozwańczego lidera.
ChRL to pierwszy kraj, który stworzył kompleksowe regulacje sztucznej inteligencji. Ich celem jest przede wszystkim ochrona obowiązującego w państwie ładu politycznego, jednak z drugiej strony są to regulacje przemyślane, wieloaspektowe i projektowane w przyszłość. Więcej o tym, jak wyglądają prace nad nimi, można przeczytać na naszych łamach tutaj.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].