Reklama

Technologie

Chiny. Metawersum napędzi rozwój AI?

Autor. Artem Bryzgalov / Unsplash

Chiny chcą zbudować swoje własne, narodowe metawersum przeznaczone dla przemysłu. Koncepcja ma wesprzeć rozwój technologii takich jak blockchain i sztuczna inteligencja, a jej realizacja przełożyć się na wzrost wydajności innych kluczowych branż.

Reklama

Pięć narodowych chińskich agencji zajmujących się rozwojem technologii i biznesu zainwestuje w rozwój narodowego metawersum przeznaczonego dla przemysłu - informuje dziennik "South China Morning Post" .

Reklama

Metawersum ma posłużyć za wsparcie dla rozwoju technologii takich, jak blockchain i sztuczna inteligencja, a także stać się "kołem zamachowym" dla wzrostu wydajności innych kluczowych dla chińskiej gospodarki branż, takich jak motoryzacja, przemysł kosmiczny i elektronika konsumencka.

Firmy o globalnym potencjale

Chiny chcą rozwijać przemysłowe metawersum, korzystając z krajowych zasobów. Skutkiem ubocznym - niejako - tego projektu ma być powstanie od trzech do pięciu potężnych firm z branży, które będą miały globalny potencjał i wpływ.

Reklama

Przedsiębiorstwa mają powstać do 2025 r. i zajmować się sztuczną inteligencją, technologią łańcucha bloków oraz rozwojem możliwości wirtualnej, jak i rozszerzonej rzeczywistości.

Wysiłek polityczny

Wysiłek na rzecz budowy przemysłowego metawersum w Chinach ma wymiar nie tylko technologiczny, ale i polityczny. To inicjatywa pięciu rządowych agencji, której przewodzi ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnych. Zaangażowane są jednak także narodowa administracja radia i telewizji, a także resort turystyki i edukacji.

Osią ambicji politycznych jest oczywiście wsparcie chińskiej gospodarki, które ma się realizować poprzez stworzenie od trzech do pięciu klastrów przemysłowych wokół technologii wschodzących o krytycznym znaczeniu. Ich kluczowym zastosowaniem ma być rozwój technologii - np. nowych generacji internetu, które będą obejmowały usieciowienie rzeczywistości trójwymiarowej.

Metawersum ma być dostępne dla branż produkcyjnych - jak przemysł metalowy i tekstylny - i przełożyć się m.in. na zwiększenie wydajności produkcji. W innych zastosowaniach ma przełożyć się na usprawnienie procesów zarządzania przedsiębiorstwem i doprowadzić do upłynnienia działania krajowych łańcuchów dostaw.

Dlaczego teraz?

Plany rozwoju przemysłowego metawersum miały wykorzystać globalne momentum popularności tego konceptu i technologii go wspierających - na naszych łamach jednak wielokrotnie pisaliśmy, że momentum to przeminęło. Fiaskiem zakończył się m.in. projekt budowy globalnego metawersum przez koncern Meta i Marka Zuckerberga , a firmy, które wcześniej widziały w tym pewną niszę rozwojową - pozamykały działy odpowiedzialne za pracę z metawersum i przerzuciły środki gdzie indziej, ku westchnieniu ulgi ze strony inwestorów .

Chiny jednak mają szansę zrobić z koncepcji metawersum o wiele lepszy użytek niż Zachód - zastosowanie przemysłowe narzuca pewne ramy, które uspójniają plany budowy nowych technologii i zawężają pole działania. Państwo Środka ma również jasny plan na to, co dalej - wspomniane już nowe generacje internetu, które będą obejmowały usieciowienie przestrzeni 3D to zastosowanie, które metawersum będzie wspierać i nie trzeba tworzyć oddzielnych produktów, aby je sprzedać.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze