Reklama

Technologie

Chiny cyfryzują przemysł wydobywczy. Chodzi o bezpieczeństwo

Autor. Bart van Dijk / Unsplash

Chiny coraz chętniej wykorzystują inteligentne technologie, w tym - Internet Rzeczy, do cyfryzacji przemysłu wydobywczego, zwłaszcza w dziedzinie górnictwa węglowego. Ma to zwiększyć jego wydajność, ale i bezpieczeństwo pracy.

Reklama

Narodowa Administracja Energetyki w Chinach podejmuje wzmożone wysiłki na rzecz cyfryzacji całego sektora wydobycia - podaje agencja Associated Press .

Reklama

Celem zastosowania inteligentnych technologii ma być zwiększenie bezpieczeństwa pracy w kopalniach węgla oraz wzrost wydajności ich pracy - wypadki oraz częste katastrofy wpływają na nią bardzo negatywnie.

Jakie technologie zaimplementują Chiny?

Mowa przede wszystkim o inteligentnych czujnikach odpowiedzialnych za monitorowanie m.in. obecności gazu w powietrzu oraz pomiarowanie czynników, takich jak wentylacja i dostępność tlenu oraz zagrożenie zalaniem. W razie zagrożenia, czujniki mają uruchamiać alarm ostrzegawczy, który będzie prowadził do ewakuacji pracowników obecnych na dole.

Reklama

Czujniki mają być zlokalizowane wewnątrz kopalni, a także na narzędziach wydobywczych oraz urządzeniach służących do transportu urobku na górę. Dane z nich przekazywane będą z wykorzystaniem łączności 5G, a wspomniany monitoring bezpieczeństwa ma działać w czasie rzeczywistym - pisze AP.

Kto je dostarczy?

Nikogo zapewne nie zdziwi, że inteligentne technologie dla przemysłu wydobywczego w Chinach dostarczy flagowy koncern ChRL - firma Huawei, która zrobi to we współpracy ze spółką z sektora wydobywczego - Shaanxi Coal Industry Co. Wspólnie firmy uruchomią program pilotażowy, którego celem będzie sprawdzenie, czy opisana wyżej technologia sprawdzi się w kopalniach Hongliulin i Xiaobaodang.

Jak przypomina agencja, Huawei już wcześniej zajmował się inteligentnymi technologiami m.in. w sektorze motoryzacji, przemyśle, a także w kopalniach. Obecnie wdrożone rozwiązania technologiczne okazują się zwiększać wydajność pracy kopalń - dlatego spółka Shaanxi ma nadzieję, że rozszerzenie udziału nowych technologii w wydobyciu przełoży się na kolejne korzyści. Dzięki temu, co już zostało zrealizowane, zredukowano liczbę osób pracujących pod ziemią o 42 proc. przy jednoczesnym wzroście produkcji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama