Reklama

Polityka i prawo

Cyfryzacja usprawni pracę firm transportowych?

droga ruch
Autor. SAS

Państwa Unii Europejskiej przygotowują się do wdrożenia systemu elektronicznych listów przewozowych (tzw. eCMR). Czy ich wejście w życie znacząco ułatwi pracę firm transportowych?

Reklama

Jak informuje „Puls Biznesu" dodatkowy protokół do konwencji CMR z 2008 roku ratyfikowało dotychczas pięć państw. Polska zrobiła to w 2019 roku, ale na razie przepisy nie weszły w życie. Czy ich ew. wdrożenie wpłynie na poprawę sytuacji firm zajmujących się transportem? Odpowiedź jest twierdząca i to z kilku powodów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W obecnej sytuacji kierowcy zawodowi zobowiązani są do wożenia ze sobą pliku papierowych dokumentów. Mowa tu chociażby o listach przewozowych, potwierdzeniach ilości ładunku czy fakturach. Ewentualna cyfryzacja powinna zatem stanowić ułatwienie i przyspieszenie ich pracy (np. na odprawach na przejściach granicznych). Zyskać powinny także finanse firm, które nie będą już zobligowane do produkcji setek ton papieru i do ich późniejszego, kosztownego archiwizowania.

Niezależnie od tego, kiedy cyfrowe listy przewozowe staną się faktem, na rynku widać już oczekiwanie na ten ruch.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Komentarze