„Wielu analityków mówi o Zero Trust, ale bardzo niewiele firm zaimplementowało go na zaawansowanym poziomie” – mówi CyberDefence24.pl Bartosz Charliński, Enterprise Architect w Dell Technologies.
Artykuł sponsorowany
W rozmowie z CyberDefence24.pl Bartosz Charliński przedstawiciel Dell Technologies mówi o zmianach zachodzących w strategii dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a także na temat architektury Zero Trust.
Co dziś najbardziej spędza sen z powiek prezesom dużych firm w kontekście cyberbezpieczeństwa? Zdaniem przedstawiciela Dell, jest to obawa o zaszyfrowanie wszystkich danych.
„W momencie, gdy dochodzi do utraty danych w wyniku zaszyfrowania i organizacja nie ma źródła danych kopii, która nie została zaszyfrowana, to jest to strata dotkliwa” – stwierdził, dodając że „dobra kopia potrafi nas uratować”.
Czytaj też
Zasada 3-2-1
Czym jest wspomniana „dobra kopia”? „Spełnia ona zasadę 3-2-1. Chodzi o trzy kopie danych produkcyjnych na dwóch różnych nośnikach, a przynajmniej jedna kopia być wersją offline” – powiedział Bartosz Charliński.
W rozmowie poruszono również kwestię ataku hakerskiego przeprowadzonego na Colonial Pipeline w 2021 roku. „To był moment przełomowy. Po tym ataku administracja prezydenta Joe Bidena stwierdziła, że trzeba zrobić wszystko, aby taki incydent nie mógł się już więcej powtórzyć” – dodał.
Więcej na temat tego, jakie rozwiązania wprowadziła amerykańska administracja, aby przeciwdziałać tego typu atakom, a także o tym, czym dokładnie jest architektura Zero Trust w filmie poniżej. Zapraszamy do obejrzenia.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany