Reklama

Technologie

Artur Kuliński, Google: Cyberprzestrzeń jest jednym z frontów tej wojny

Artur Kuliński, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Google Cloud
Artur Kuliński, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Google Cloud
Autor. Archiwum prywatne

„Po inwazji Rosji na Ukrainę stało się oczywiste, że cyberprzestrzeń jest jednym z frontów tej wojny, w dodatku frontem bez granic. Nie tylko ataki na infrastrukturę, czy elementy militarne, ale także na organizacje niosące pomoc, niezależnych dziennikarzy” - komentuje dla CyberDefence24.pl Artur Kuliński, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Google Cloud.

Reklama

Zapytaliśmy ekspertów z branży cyberbezpieczeństwa o najważniejsze wydarzenia i wnioski z 2022 roku. Na łamach CyberDefence24 dzielimy się podsumowaniami, które przygotowali dla nas specjaliści w swoich dziedzinach. Odpowiedzi udzielił nam Artur Kuliński, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Google Cloud.

Reklama

Ostatni rok w branży cyberbezpieczeństwa był...

Bardzo intensywny - obserwowaliśmy niespotykaną do tej pory intensywność ataków i kolejne rekordy z tym związane, niekoniecznie pozytywne, jak próba - udaremniona przez Google - największego w historii ataku wolumetrycznego.

Reklama

Największym wyzwaniem dla branży cyberbezpieczeństwa w Polsce było...

Coraz szerszy krajobraz zagrożeń skonfrontowany z brakiem wystarczającej liczby specjalistów z branży. Jednocześnie wciąż niewystarczający poziom świadomości indywidualnych użytkowników prowadzi w efekcie do dodatkowego obniżenia cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw i organizacji.

Czytaj też

Największym wyzwaniem dla branży cyberbezpieczeństwa na świecie było...

Podobnie, jak i w Polsce - brak specjalistów vs. wzrastająca dynamicznie liczba ataków, a także ich nowe wektory oraz spektakularne podatności typu Zero Day. Generalnie największym wyzwaniem jest wykładniczo rosnąca liczba ataków wymagająca zaawansowanej automatyzacji, która niestety nie jest jeszcze rozpowszechniona.

Z jakimi największymi problemami zmagał się cyberświat w 2022 roku?

Po inwazji Rosji na Ukrainę stało się oczywiste, że cyberprzestrzeń jest jednym z frontów tej wojny, w dodatku frontem bez granic. Nie tylko ataki na infrastrukturę, czy elementy militarne, ale także na organizacje niosące pomoc, niezależnych dziennikarzy.

TOP 3 wydarzeń pod względem znaczenia w 2022 w odniesieniu do domeny cyber to…

- Atak typu ransomware na Kostarykę i jej instytucje rządowe w kwietniu, który sparaliżował cały kraj i spowodował wprowadzenie stanu wyjątkowego; - Największa w historii próba ataku typu DDoS w czerwcu, udaremniona przez Google Cloud Armor, o skali 46 milionów żądań na sekundę; - Na polu komercyjnym - znacząca inwestycja Google na rynku cyber, jaką była akwizycja Mandiant.

Co zmieniła wojna z perspektywy cyberprzestrzeni?

Z mojej perspektywy bardzo kluczowa zmiana to znacznie większe zainteresowanie zagadnieniami związanymi z ochroną sieci OT, infrastruktury krytycznej i zagadnień związanych z bezpieczeństwem łańcucha dostaw. Z dużym zainteresowaniem śledzę też intensywne działania gen. Molendy i Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni nakierowane na wzmocnienie tej funkcji.

Jakie najważniejsze trendy wskazałby pan na nadchodzący 2023 rok?

  • Rosnący priorytet nadawany zagadnieniom cybersecurity, zarówno w obszarze publicznym, jak i komercyjnym;
  • Automatyzacja procesów związanych z detekcją i reakcją w obszarze security;
  • Wzrost znaczenia threat intelligence dla optymalizacji działań prewencyjnych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama