Reklama

Technologie

Apple Vision Pro. Gigant zaprezentował gogle do rozszerzonej rzeczywistości

Gogle do rozszerzonej rzeczywistości (AR) Apple Vision Pro
Gogle do rozszerzonej rzeczywistości (AR) Apple Vision Pro
Autor. fot. Apple

Koncern Apple na swojej konferencji sprzedażowej pokazał kilka nowości, w tym największy jego zdaniem przełom – gogle do rozszerzonej rzeczywistości Vision Pro (augmented reality - AR). To pierwsza tak duża premiera sprzętu od niemal dekady.

Reklama

Dyrektor generalny Apple Tim Cook zapowiedział, że nowy zestaw gogli „płynnie łączy świat rzeczywisty i wirtualny”. Vision Pro do rozszerzonej rzeczywistości ma kosztować 3,499 dolarów, co jest znacznie wyższą ceną w porównaniu do rozwiązań już dostępnych na rynku (dla porównania Meta niedawno przedstawiła swój projekt Oculus Quest, który kosztuje 449 dolarów). Sprzęt ma być dostępny na rynku w przyszłym roku, na razie nie wiadomo kiedy dokładnie zawita do sklepów w Polsce (szacowana cena to 20 999 zł).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak zwraca uwagę BBC – „Apple Vision Pro wygląda inaczej niż podobne zestawy AR na rynku - i bardziej przypomina parę gogli narciarskich, niż zestaw wirtualnej rzeczywistości”.

Rozszerzona rzeczywistość

Przypomnijmy, że augumented reality, czyli rozszerzona rzeczywistość, bazuje na rzeczywistości mieszanej, czyli nakładaniu wirtualnych obiektów na otaczający nas świat. Widoczne są one poprzez specjalne gogle.

Gogle do rozszerzonej rzeczywistości Apple Vision Pro
Gogle do rozszerzonej rzeczywistości Apple Vision Pro
Autor. Apple

Tim Cook zaprezentował gogle jako sprzęt, który pozwala użytkownikowi na „widzenie, słyszenie i wchodzenie w interakcje z treściami cyfrowymi w przestrzeni fizycznej”.

YouTube cover video

Możliwości Vision Pro

Goglami można sterować za pomocą kombinacji ruchu rąk, głosu i gałek ocznych. Jak czytamy, mechanizm opiera się m.in. na systemie śledzenia wzroku na podstawie diod LED oraz kamer bazujących na podczerwieni, dzięki czemu możliwe jest wybieranie widzianych elementów poprzez patrzenie na nie. Technologia EyeSign sprawia także, że użytkownik patrzy przez wyświetlacz i widzi określone elementy, znajdujące się za nim.

Czytaj też

Posiadacz gogli będzie mógł wykonać przestrzenne zdjęcia i filmy, odtwarzać je w trybie ekranu kinowego, przyciemniać, oglądać materiały 3D czy grać. Dzięki Bluetooth możliwe będzie podłączenie się do np. komputera Mac i używanie go w trybie rozszerzonej rzeczywistości.

Sprzęt zapewnia dwa ekrany po 23 mln pikseli każdy oraz dźwięk przestrzenny, który ma dostosowywać się do odgłosów otoczenia. Działają one w oparciu o system operacyjny visionOS, kompatybilny z iOS-em.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze