Reklama

Technologie

Apple znalazło sposób na zarabianie na AI. Inny niż konkurencja

Fot. Pxhere/CC0

OpenAI wprowadził ChatGPT jako aplikację na iPhone'a. Po kilku dniach nowy produkt stał się najpopularniejszą aplikacją w iOS App Store.

Aplikacja mobilna ChatGPT jest bezpłatna, a dostęp do niej może mieć każdy użytkownik iPhone'a w Stanach Zjednoczonych. Narzędzie OpenAI odpowiada na pytania tekstowe oraz te zadawane głosowo za pośrednictwem zintegrowanego systemu rozpoznawania mowy Whisper.

Oprócz wersji bezpłatnej ChatuGpt możliwe jest zakupienie bardziej zaawansowanego narzędzia – ChatGPT Plus, kosztującego 20 dolarów miesięcznie. W tym przypadku Apple - udostępniający aplikację w swoim sklepie App Store - będzie pobierał określoną kwotę od pośrednictwa w transakcji.

Czytaj też

App Store i AI

Jak podaje Business Insider , firma zarządzana przez Tima Cook'a, pobierze od ceny danej subskrypcji 30 proc. Biorąc pod uwagę popularność ChatGPT, wydaje się być prawdopodobne, że przychody z subskrypcji w App Store – będące głównym motorem napędowym wzrostu firmy w ostatnim czasie – będą jeszcze bardziej spektakularne.

Prezentując opisywany model biznesowy, Apple pokazuje, że możliwe jest zarabianie na sztucznej inteligencji, także w taki sposób. Nie jest to jednak jedyne "zaangażowanie" amerykańskiej firmy w kwestie związane z AI. Więcej na temat działań Apple w kontekście powstawania narzędzi opartych o sztuczną inteligencję pisaliśmy m.in. tutaj .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze