Reklama

Technologie

2023 rok pod znakiem zwolnień w branży technologicznej

Zwolnienia nie ominęły w 2023 roku branży technologicznej
Zwolnienia nie ominęły w 2023 roku branży technologicznej
Autor. The New York Public Library/ Unsplash

Choć 2023 rok jeszcze się nie skończył, już teraz stwierdzenie, że upłynął pod znakiem zwolnień w branży technologii nie będzie tezą na wyrost. Zlikwidowano już ponad 240 tys. miejsc pracy, co stanowi o połowę więcej niż w poprzednim roku, a liczba ta stale rośnie. Co jest tego powodem?

Reklama

Dane przedstawione przez MarketWatch z pewnością nie napawają optymizmem. Masowe redukcje zatrudnienia dotknęły między innymi takie firmy jak Amazon, X (dawniej Twitter), Meta, Microsoft, Yahoo czy Zoom, ale i wiele startupów z branży tech.

Reklama

Jak wskazuje serwis TechCrunch, latem oraz jesienią cięcia stanowisk w branży straciły na dynamice, ale wygląda na to, że końcówka roku znowu przyniesie dla wielu pracowników niemiłe zaskoczenie.

Powody zwolnień

Szacowana suma to 240 tys. zlikwidowanych miejsc pracy – o połowę więcej niż w poprzednim roku. Jako powód takiego stanu rzeczy, podawano kilka argumentów m.in. przerost zatrudnienia w związku z gwałtowną cyfryzacją w pandemii (i w tym czasie rekrutacjami na potęgę), względy finansowe, a od niedawna jednym z argumentów może być automatyzacja procesów i coraz śmielsze wkroczenie na rynek sztucznej inteligencji. Pod uwagę też trzeba wziąć obawy przed recesją, która nie nastąpiła w takiej skali, jakby się tego spodziewano.

Reklama

„Dynamika ożywienia w sektorze technologii powoli rośnie, co powoduje, że firmy technologiczne nadal ograniczają zatrudnienie i przechodzą z nastawienia na rozwój na myślenie oparte na wydajności, w obliczu trudnych warunków rynkowych” – wskazuje serwis.

Czytaj też

Co nas czeka?

Według Layoffs.fyi, aż do teraz liczba zwolnień w monitorowanych miesiącach wynosi 224 503, najgorzej było w styczniu – redukcje dotknęły blisko 90 tys. osób w sektorze cyfrowym, a następnie w lutym – blisko 40 tys. Poza wskazanymi wyżej firmami, zjawisko nie ominęło takich technologicznych korporacji jak: Snap., Ubisoft, Nokia (14 tys. stanowisk); Google, LinkedIN, Epic Games, Roblox, Discord, Grupa OLX, Spotify, Apple, Netflix, Disney, Accenture, Twitch, Dell, Groupon, Paypal czy Alphabet.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama