Reklama

Biznes i Finanse

Szef Apple’a: Masowe zwolnienia to dla nas „ostateczność”

Autor. Fot. Thierry Ehrmann/Flickr/CC BY 2.0

Dyrektor generalny Apple’a Tim Cook zapowiedział, że firma nie planuje dużych zwolnień. Jego zdaniem ewentualne masowe zwolnienia byłyby „ostatecznością”.

Reklama

W czwartek Apple przedstawił wyniki finansowe dotyczące drugiego kwartału fiskalnego, który dobiegł końca 1 kwietnia 2023 roku. Jak stwierdził Tim Cook, dyrektor generalny firmy, ostatni kwartał był dla Apple'a „lepszy niż się spodziewano".

Reklama

O tak dobrych wynikach korporacji zadecydował m.in. zauważalny wzrost globalnej sprzedaży iPhone'ów. Jak czytamy w serwisie CNBC, Apple odnotował łączne przychody w wysokości 95 miliardów dolarów, a na swoim flagowym produkcie osiągnął przychód wynoszący ponad 50 miliardów dolarów.

Czytaj też

Obędzie się bez masowych zwolnień?

Podczas czwartkowej konferencji nie zabrakło tematu ewentualnych zwolnień w Apple'u. Tim Cook zaprezentował tu podejście, którym wyraźnie różni się od szefów innych wielkich firm technologicznych, którzy w ostatnim czasie masowo zwalniają swoich pracowników.

Reklama

W tym tygodniu pisaliśmy o kolejnych redukcjach etatów dokonywanych przez Elona Muska w Twitterze ). Rezygnacja z wielu pracowników nieobca jest też szefowi innego giganta technologicznego, czyli Markowi Zuckerbergowi, o czym pisaliśmy m.in. w tym tekście ).

Wygląda na to, ze opisywaną drogą nie chce podążać Tim Cook. Jak zapoweidzial szef Apple'a, nie wyklucza on redukcji etatów, ale jednocześnie zaznaczył, że dokonanie masowych zwolnien byłoby dla niego „ostatecznością". Apple zamiast zwalniać idzie drogą cięcia kosztów, w tym spowolnienia tempa zatrudnienia nowych pracowników.

Czytaj też

Droga inna niż pozostałe

Strategia realizowana przez Apple'a ) jest inna niż u konkurencji, między innymi z tego powodu, że firma nie uległa szaleństwu zatrudniania, do którego doszło na początku pandemii koronawirusa.

Wtedy to wiele korporacji technologicznych, chcąc wykorzystać koniunkturę polegającą na masowym przechodzeniu w tryb życia online z powodu lockdownów, rozpoczęło masowe werbowanie nowych pracowników. Apple wstrzymał się wtedy z przyjęciem podobnej taktyki, a dziś - dzięki temu - nie jest zmuszany do żegnania się z pracownikami.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama