Reklama

Strefa Samsung

5G to już przeszłość? Trwają prace nad standaryzacją 6G

6G Forum Samsung
6G Forum Samsung
Autor. Samsung

Trwają prace nad standaryzacją 6G i opracowaniem ramowych zaleceń dla sieci szóstej generacji. Czy 5G to już przeszłość? Jeszcze nie w Polsce, ale firma Samsung już pracuje nad nowymi rozwiązaniami na globalnym rynku.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Korzystanie ze smartfonów to dziś codzienność, a dobry zasięg to podstawa. Przesyłanie zdjęć, filmów, rozmowy telefoniczne, stałe korzystanie z aplikacji - to już norma. Do tego potrzebne są szybkie łącza, dlatego w Polsce trwa dyskusja nad siecią piątej generacji. 

Jednak świat pędzi do przodu i już podejmuje kroki w stronę technologii 6G. Dyskusje na temat globalnych standardów dla sieci szóstej generacji trwają od 2021 roku. Projekt ramowych zaleceń IMT-2030 został opracowany przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny – Sektor Radiokomunikacji (ITU-R)1 w czerwcu 2023 roku. Oznacza to kamień milowy dla pierwszego etapu prac nad nowym, wyższym standardem komunikacji. 

Reklama

Czytaj też

Już w lipcu 2020 roku firma Samsung Electronics opublikowała Białą Księgę 6G („The Next Hyper-Connected Experience for All"), w której przedstawiła aspekty konieczne do rozwoju 6G: między innymi wymagania, nowe usługi i proponowane technologie, a także oczekiwany harmonogram prac nad standaryzacją sieci.

Biała Księga została uznana za modelowe opracowanie, w efekcie czego badacze z firmy Samsung pracują obecnie nad standaryzacją technologii komunikacyjnych nowej generacji. To między innymi HyoungJin Choi, przewodniczący ITU-R 6G Vision Group, zespołu badawczego Samsung Research, który pracuje nad rozwojem technologii komunikacyjnych oraz standardów z tym związanych oraz Hyunjoong Lee z Samsung Research, który uczestniczył w opracowaniu projektu ramowych zaleceń dla 6G. 

Czytaj też

Rekomendacje dla 6G

Projekt ramowych rekomendacji dla technologii 6G obejmuje scenariusze użytkowania, plany działania w kierunku międzynarodowej standaryzacji, możliwości i schemat komercjalizacji sieci szóstej generacji. 

HyoungJin Choi zaznaczył, że proces opracowania nowych technologii komunikacyjnych jest jak „tworzenie budynku" – potrzebny jest plan i procedury, zgodne z wytycznymi i normami. Zalecenia ramowe będą zatem wzorem do działania, choć trzeba podkreślić, że konieczne jest także pasmo częstotliwości. 

Czytaj też

„W erze 6G celem będzie zapewnienie zróżnicowanych i rozszerzonych usług w nowych obszarach, takich jak >>zintegrowana sztuczna inteligencja i komunikacja<<, >>zintegrowane wykrywanie i komunikacja<< oraz >>wszechobecna łączność<<" – skomentował Hyunjoong Lee, członek zespołu badawczego Samsung Research. Jego zdaniem, w erze 6G oczekuje się, że technologie komunikacyjne płynnie będą łączyły świat rzeczywisty i cyfrowy. 

Jak zaznacza Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Samsung Polska, wczesne wyznaczanie standardów stało się tak samo ważne, jak rozwój samej technologii. „Ukończenie projektu ramowych zaleceń dla 6G jest cennym efektem 2,5 roku niezliczonych dyskusji, kompromisów i porozumień między 193 państwami członkowskimi i ponad 900 firmami członkowskimi" – zaznacza. 

Czytaj też

Zespół Samsung Research prowadzi badania, których celem jest wprowadzenie innowacji w zakresie 6G. Prace nad projektem ram dla technologii 6G to punkt wyjścia, by codziennie być o krok bliżej do komercjalizacji sieci szóstej generacji. 

Warto zaznaczyć, że Samsung posiada również swoje ośrodki badawczo-rozwojowe w Warszawie i Krakowie, które mają znaczący udział w rozwoju takich technologii jak sztuczna inteligencja, rozwiązania chmurowe czy oprogramowanie do urządzeń infrastruktury 5G które stanowią podwaliny pod rozwój technologii 6G.

Jednym z postępów w sprawie jest przeprowadzenie badań nad rozwojem 6G z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, co może zwiększyć szybkość w komunikacji między użytkownikami, jednocześnie znacznie zmniejszając energię potrzebną do przesyłania tej samej ilości informacji. Ostatecznie natomiast wpłynie to na bardziej zrównoważone podejście do technologii.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama