5G to już przeszłość? Trwają prace nad standaryzacją 6G

Autor. Samsung
Trwają prace nad standaryzacją 6G i opracowaniem ramowych zaleceń dla sieci szóstej generacji. Czy 5G to już przeszłość? Jeszcze nie w Polsce, ale firma Samsung już pracuje nad nowymi rozwiązaniami na globalnym rynku.
Artykuł sponsorowany
Korzystanie ze smartfonów to dziś codzienność, a dobry zasięg to podstawa. Przesyłanie zdjęć, filmów, rozmowy telefoniczne, stałe korzystanie z aplikacji - to już norma. Do tego potrzebne są szybkie łącza, dlatego w Polsce trwa dyskusja nad siecią piątej generacji.
Jednak świat pędzi do przodu i już podejmuje kroki w stronę technologii 6G. Dyskusje na temat globalnych standardów dla sieci szóstej generacji trwają od 2021 roku. Projekt ramowych zaleceń IMT-2030 został opracowany przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny – Sektor Radiokomunikacji (ITU-R)1 w czerwcu 2023 roku. Oznacza to kamień milowy dla pierwszego etapu prac nad nowym, wyższym standardem komunikacji.
Już w lipcu 2020 roku firma Samsung Electronics opublikowała Białą Księgę 6G („The Next Hyper-Connected Experience for All"), w której przedstawiła aspekty konieczne do rozwoju 6G: między innymi wymagania, nowe usługi i proponowane technologie, a także oczekiwany harmonogram prac nad standaryzacją sieci.
Biała Księga została uznana za modelowe opracowanie, w efekcie czego badacze z firmy Samsung pracują obecnie nad standaryzacją technologii komunikacyjnych nowej generacji. To między innymi HyoungJin Choi, przewodniczący ITU-R 6G Vision Group, zespołu badawczego Samsung Research, który pracuje nad rozwojem technologii komunikacyjnych oraz standardów z tym związanych oraz Hyunjoong Lee z Samsung Research, który uczestniczył w opracowaniu projektu ramowych zaleceń dla 6G.
Rekomendacje dla 6G
Projekt ramowych rekomendacji dla technologii 6G obejmuje scenariusze użytkowania, plany działania w kierunku międzynarodowej standaryzacji, możliwości i schemat komercjalizacji sieci szóstej generacji.
HyoungJin Choi zaznaczył, że proces opracowania nowych technologii komunikacyjnych jest jak „tworzenie budynku" – potrzebny jest plan i procedury, zgodne z wytycznymi i normami. Zalecenia ramowe będą zatem wzorem do działania, choć trzeba podkreślić, że konieczne jest także pasmo częstotliwości.
„W erze 6G celem będzie zapewnienie zróżnicowanych i rozszerzonych usług w nowych obszarach, takich jak >>zintegrowana sztuczna inteligencja i komunikacja<<, >>zintegrowane wykrywanie i komunikacja<< oraz >>wszechobecna łączność<<" – skomentował Hyunjoong Lee, członek zespołu badawczego Samsung Research. Jego zdaniem, w erze 6G oczekuje się, że technologie komunikacyjne płynnie będą łączyły świat rzeczywisty i cyfrowy.
Jak zaznacza Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Samsung Polska, wczesne wyznaczanie standardów stało się tak samo ważne, jak rozwój samej technologii. „Ukończenie projektu ramowych zaleceń dla 6G jest cennym efektem 2,5 roku niezliczonych dyskusji, kompromisów i porozumień między 193 państwami członkowskimi i ponad 900 firmami członkowskimi" – zaznacza.
Zespół Samsung Research prowadzi badania, których celem jest wprowadzenie innowacji w zakresie 6G. Prace nad projektem ram dla technologii 6G to punkt wyjścia, by codziennie być o krok bliżej do komercjalizacji sieci szóstej generacji.
Warto zaznaczyć, że Samsung posiada również swoje ośrodki badawczo-rozwojowe w Warszawie i Krakowie, które mają znaczący udział w rozwoju takich technologii jak sztuczna inteligencja, rozwiązania chmurowe czy oprogramowanie do urządzeń infrastruktury 5G które stanowią podwaliny pod rozwój technologii 6G.
Jednym z postępów w sprawie jest przeprowadzenie badań nad rozwojem 6G z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, co może zwiększyć szybkość w komunikacji między użytkownikami, jednocześnie znacznie zmniejszając energię potrzebną do przesyłania tej samej ilości informacji. Ostatecznie natomiast wpłynie to na bardziej zrównoważone podejście do technologii.
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany