Reklama

Social media

Twitter zawiesił konto śledzące prywatny odrzutowiec Muska

Autor. Yaroslav Muzychenko / Unsplash

Twitter zawiesił konto młodego użytkownika wykorzystującego otwarte dane o lotach samolotów do śledzenia ruchu prywatnego odrzutowca Elona Muska, który w październiku przejął tę platformę społecznościową. Wcześniej miliarder obiecywał, że konta nie usunie powołując się na wolność słowa.

Reklama

Twitter zawiesił konto, na którym można było śledzić w oparciu o otwarte dane o ruchu lotniczym trasy, na których porusza się prywatny odrzutowiec Elona Muska.

Reklama

Wcześniej nowy właściciel Twittera zapowiadał, że tego konta nie zablokuje ze względu na „wolność słowa". Ze swojej obietnicy – jak widać – nie wywiązał się.

Czytaj też

Arbitralne decyzje

Konto śledzące samolot Muska było zawieszane dwa razy. Dlaczego? Za pierwszym razem zostało odblokowane kilka godzin po pierwszym zawieszeniu, w związku ze zmianą warunków korzystania z Twittera. Po zmianach w serwisie nie można już udostępniać bieżącej lokalizacji, w której znajduje się użytkownik.

Reklama

Drugi raz zostało zawieszone niedługo po jego przywróceniu – w czasie, kiedy Musk na swoim własnym profilu na Twitterze napisał o tym, że „szalony stalker" zaatakował w Los Angeles samochód, w którym znajdował się syn miliardera.

Czytaj też

Groźba procesu

Musk zagroził również 20-letniemu właścicielowi profilu o nazwie @elonjet, na którym można było śledzić podróże prywatnego odrzutowca właściciela Twittera. Jack Sweeney nie jest jednak jedyną osobą, którą chce pozwać Musk – swoje groźby skierował też wobec „organizacji wspierających krzywdę wyrządzaną jego rodzinie".

Agencja Associated Press komentuje, że obecnie nie jest jasne, na czym miałby opierać się pozew, który mógłby skierować Musk przeciwko właścicielowi konta zamieszczającego zautomatyzowane tweety w oparciu o otwarte dane o ruchu lotniczym.

Profil obserwowało 526 tys. osób.

Sweeney w rozmowie z AP skomentował całą sprawę wytykając miliarderowi hipokryzję: „mówi o wolności słowa, a robi dokładnie odwrotnie" – ocenił Muska 20-latek.

W ub. roku Musk miał wysłać mu wiadomość oferującą 5 tys. dolarów za usunięcie profilu z Twittera. Argumentował to względami bezpieczeństwa własnej osoby. Sweeney konta nigdy nie usunął, podobnie jak i profili śledzących samoloty innych celebrytów – takich jak m.in. Bill Gates, Jeff Bezos czy Mark Zuckerberg.

Wszystkie zostały zablokowane przez Twittera w środę.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama