Biznes i Finanse
Musk angażuje się w bezpieczeństwo. Rusza nowy projekt
Koncern SpaceX ogłosił nowy projekt na rzecz wsparcia bezpieczeństwa narodowego. Będzie kierowany do rządów i ma zagwarantować jeszcze wyższe standardy od komercyjnych Stralinków.
Nowa inicjatywa SpaceX o nazwie „Starshield” (tłum. „Gwiezdna tarcza”) ma wykorzystywać technologię Starlinków i zdolności wynoszenia obiektów na orbitę w celu „wsparcia wysiłków na rzecz bezpieczeństwa narodowego”.
„Podczas gdy Starlinki są przeznaczone do użytku komercyjnego i konsumenckiego, Starshield jest skierowana do rządów” – tłumaczy koncern Elona Muska w oficjalnej prezentacji projektu.
Czytaj też
Trzy obszary
Z założenia inicjatywa skupia się na trzech głównych obszarach, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa:
- Obserwacja Ziemi – mowa o wystrzeleniu w przestrzeń kosmiczną satelitów, przeznaczonych do obserwacji, które będą dostarczać przetworzone dane bezpośrednio do użytkownika końcowego.
- Komunikacja – chodzi o zagwarantowanie skutecznej, globalnej komunikacji podmiotom rządowym za pomocą rozwiązań Starshield.
- Hostowanie – koncern ma umożliwić tworzenie „autobusów satelitarnych” do obsługi najbardziej wymagających misji klientów.
Czytaj też
Lepsze szyfrowanie
SpaceX wskazuje, że obecnie Starlinki oferują kompleksowe szyfrowanie danych użytkowników. Jednak Starshield mają wykorzystywać „dodatkowe funkcje kryptograficzne o wysokim poziomie bezpieczeństwa (...) przetwarzania danych, spełniając najbardziej rygorystyczne wymagania rządowe”.
Jak na razie firma nie zdradza wielu szczegółów na temat inicjatywy. Podzielono się jedynie podstawowymi założeniami, które można znaleźć po linkiem: Starshield od SpaceX.
Czytaj też
SpaceX a wojsko
Koncern Muska podkreśla, że dotychczasowa współpraca z Pentagonem oraz innymi partnerami pokazuje, że firma jest w stanie zagwarantować zdolności w przestrzeni kosmicznej i na ziemi, na szeroką skalę.
Przypomnijmy, że np. w 2020 roku Siły Kosmiczne USA zdecydowały się na użycie rakiet SpaceX – Falcon 9 i Falcon Heavy – do przeprowadzenia 40 proc. misji „National Security Space Launch” w latach 2022-2027.
Co więcej, Agencja Rozwoju Kosmicznego przyznała w tym samym roku (2020 r.) koncernowi 149 mln dolarów na zbudowanie 4 satelitów śledzących pociski.
Warto także mieć na uwadze, że rozwiązania firmy Elona Muska są także intensywnie wykorzystywane w Ukrainie. Starlinki pomagają naszemu wschodniemu sąsiadowi w stawianiu oporu wobec Rosji. Dzięki nim zapewniona jest łączność, co pomaga nie tylko siłom Zełenskiego, ale również całemu społeczeństwu.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany