Reklama

Technologie

Chip w ludzkim mózgu. Musk go wypróbuje

Chip w ludzkim mózgu. Musk go wypróbuje
Chip w ludzkim mózgu. Musk go wypróbuje
Autor. David Matos/ Unsplash/ Domena publiczna

W tym tygodniu Elon Musk zapowiedział, że liczy, iż testy kliniczne chipa mózgowego firmy Neuralink rozpoczną się na ludziach w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Teraz dodał, że sam planuje wypróbować implant, jak tylko będzie dostępny.

Reklama

Firma Muska Neuralink pracuje nad chipem, który ma odczytywać i zapisywać czynności mózgu.

Reklama

Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, start-up pracuje nad interfejsem, który ma umożliwić niepełnosprawnym pacjentom poruszanie się i ponowną komunikację. Jak poinformował w środę Musk, chip miałby posiadać także funkcję „przywracania wzroku”, a badania kliniczne na ludziach miałyby ruszyć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Czytaj też

Rozwiązanie do tej pory było testowane na małpach, zresztą sposób ich traktowania - według organizacji zajmujących się prawami człowieka - pozostawia wiele do życzenia: między innymi wycinano im otwory w czaszkach, by wszczepić elektrody do mózgu (o czym więcej piszemy w tym materiale).

Reklama

Teraz kontrowersyjny miliarder poinformował, że sam planuje zdobyć implant mózgowy, jak tylko będzie on dostępny, co powtórzył jeszcze raz na Twitterze, czyli platformie, której od niedawna jest właścicielem.

Czytaj też

Musk ma konkurencję

Amerykański Business Insider zwraca uwagę, że Elon Musk od 2019 roku wielokrotnie ustalał terminy dotyczące „przełomowych kroków” w swoich badaniach nad implantem mózgowym, a później ich nie dotrzymywał.

Nie tylko firma Neuralink pracuje nad stworzeniem interfejsów mózg-komputer z implantami chipowymi, które mogą odczytywać i zapisywać aktywność mózgu.

Przykładem może być Synchron, która próbowała już swoich rozwiązań na ludziach w Australii (badania przeszły cztery osoby). Natomiast w 2021 roku otrzymała zgodę na badania od amerykańskiej Agencji Leków (FDA) i po raz pierwszy w USA wszczepiła implant człowiekowi w lipcu br.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama