Reklama

Social media

Twitter oznaczył prawdziwe informacje o COVID-19 jako fake newsy

Autor. Engin_Akyurt/Pixabay

Twitter oznaczył prawdziwe informacje o COVID-19 jako fake newsy. Wszystkie wpisy, które zostały przez platformę błędnie zaklasyfikowane jako dezinformacja, pochodziły z kont lekarzy i naukowców edukujących opinię publiczną na temat zagrożenia koronawirusem.

Reklama

Błędne oznaczenia treści informacyjnych poświęconych tematyce COVID-19 miały miejsce w ciągu ostatniego tygodnia. Twitter źle oznaczył wiele informujących opinię publiczną wpisów, zawierających fakty jako dezinformujące.

Reklama

W niektórych przypadkach serwis zablokował konta, z których pochodziły te wpisy. Profile należały do lekarzy, naukowców i osób zajmujących się m.in. ochroną praw pacjentów.

Twitter wycofał się z błędnych decyzji

Twitter usunął błędne oznaczenia identyfikujące wpisy jako dezinformację. Konta, które zostały przez platformę zablokowane, znów są aktywne – jednak niesmak pozostał.

Reklama

Czytaj też

Dziennik „Washington Post" pisze, że jest on obecny szczególnie w społeczności lekarskiej i naukowej, która ocenia, że Twitter to jedno z kluczowych narzędzi w walce z dezinformacją na temat koronawirusa, a zarazem, to medium bardzo istotne, gdy chodzi o edukowanie społeczeństwa na temat ryzyka, jakie wiąże się z zakażeniem tym patogenem.

Platforma przyznaje się do błędów

Rzeczniczka Twittera Celeste Carswell w rozmowie z dziennikiem potwierdziła, że w serwisie istotnie doszło do pomyłki. Jak powiedziała, platforma zdaje sobie sprawę ze swoich błędów i zleciła rewizję protokołów zespołu odpowiedzialnego za moderację, by uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

Czytaj też

Niektórzy użytkownicy, których treści lub konta zostały niesłusznie ocenzurowane przez Twittera, dostali wiadomość z przeprosinami.

Pokrzywdzeni naukowcy i lekarze oceniają, że działanie platformy może podważać ich wiarygodność w oczach opinii publicznej, której edukacja na temat zagrożeń związanych z COVID-19 przez ostatnie dwa lata trwania pandemii pozostaje bardzo trudną sprawą.

Według cytowanej przez „WP" specjalistki od dezinformacji z Uniwersytetu w Minnesocie Emily Vargi, błędy Twittera mogą przełożyć się na wzrost popularności teorii spiskowych i kwestionowanie nauki.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama