Reklama

Social media

TikTok zmienia zasady dotyczące treści. W czwartek jego szef stanie przed Kongresem

Fot. cottonbro/pexels/
Fot. cottonbro/pexels/

TikTok zmienia zasady dotyczące treści i społeczności pod presją Zachodu – podaje agencja Associated Press. W czwartek szef tej platformy Shou Zi Chew ma stanąć przed Kongresem i zabiegać o złagodzenie ostrego kursu Waszyngtonu wobec firmy.

Reklama

TikTok jest obecnie na cenzurowanym nie tylko w USA, które od 2020 r. wskazują go jako możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na ogromne ilości danych pobierane o użytkownikach, ale i w licznych krajach Unii Europejskiej. O kolejnych blokadach TikToka przez rządy państw informujemy na łamach naszego serwisu na bieżąco, podobnie jak o decyzjach podejmowanych przez instytucje takie jak BBC , Komisja Europejska czy Parlament Europejski.

Reklama

Na zarzuty stawiane platformie na łamach naszego serwisu odpowiadał szef komunikacji TikToka w regionie Europy Środkowej i Wschodniej Piotr Żaczko.

Szybka zmiana zasad

Zmiany, które wprowadził TikTok, obejmują przede wszystkim moderację treści na platformie, która ma pozwolić na lepszą walkę z dezinformacją i troskę wobec przestrzegania praw człowieka i prawa międzynarodowego – powiedziała cytowana przez AP szefowa TikToka ds. globalnej polityki produktu Julie de Bailliencourt.

Reklama

Według niej TikTok stara się być platformą uczciwą , chroniącą ludzką godność i utrzymującą równowagę pomiędzy wolnością wypowiedzi i przeciwdziałaniem nadużyciom.

Wśród zmian, które wprowadza aktualizacja zasad, znalazły się zapisy, które uszczegóławiają zakaz nieoznaczonych publikacji tzw. deep fake'ów, czyli fałszywych obrazów kreowanych algorytmicznie, które mogą wprowadzać w błąd względem fałszywych działań prawdziwych osób.

Wszystkie posty zawierające takie obrazy, które sugerują sceny realistyczne, muszą być po zmianach na TikToku oznaczone w widoczny sposób – tak, aby użytkownicy nie mieli wątpliwości, z czym mają do czynienia.

Wcześniej materiały typu deep fake były zakazane na TikToku, jeśli dotyczyły wydarzeń w świecie rzeczywistym i mogły przekładać się na realne szkody dla użytkowników.

TikTok doprecyzował, że zakazane są nagrania deep fake podszywające się pod prywatne lub nieletnie osoby niezależnie od kontekstu, a jeśli chodzi o osoby publiczne - ich zamieszczanie jest dozwolone, o ile będą w należyty sposób oznaczone i będą służyły celom artystycznym lub edukacyjnym. Nie mogą być natomiast wykorzystywane do celów manipulacji politycznej lub do celów komercyjnych.

Co z dezinformacją?

TikTok po zmianach zamierza lepiej walczyć z dezinformacją , w tym – z treściami negującymi zmiany klimatu.

Te ostatnie zostały przez platformę oficjalnie wskazane jako problem , który – jeśli jest manipulowany w infosferze, może wiązać się z bardzo negatywnymi konsekwencjami. Od tej pory na TikToku mają być zakazane treści, które negują konsensus naukowy na temat ocieplenia klimatu, a także teorie spiskowe na ten temat.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama