Reklama

Social media

Premier Australii stracił kontrolę nad swoim kontem WeChat

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Australijski premier Scott Morrison stracił kontrolę nad swoim chińskim kontem w mediach społecznościowych i oskarżył przywódców Chin o ingerencję polityczną.

Reklama

76 000 obserwatorów konta WeChat Morrisona zostało powiadomionych, że jego strona została na początku stycznia przemianowana na „Australijsko-chińskie nowe życie", a zdjęcie premiera zostało usunięte. Zmiany zostały wprowadzone bez wiedzy rządu.

Reklama

Przewodniczący Wspólnej Komisji Parlamentarnej ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa James Paterson powiedział, że WeChat nie odpowiedział na wniosek rządu australijskiego o przywrócenie konta premiera. Paterson oskarżył Komunistyczną Partię Chin o cenzurowanie szefa rządu przed majowymi wyborami w Australii.

Czytaj też

Paterson, członek konserwatywnej Partii Liberalnej Morrisona, wezwał wszystkich prawodawców do bojkotu platformy, której właścicielem jest chiński gigant technologiczny Tencent. „To, co zrobił chiński rząd, zamykając australijskie konto, to zagraniczna ingerencja w australijską demokrację w roku wyborczym" - powiedział Paterson.

Reklama

Paterson powiedział, że chodziło o to, że 1,2 miliona chińskich Australijczyków korzystających z platformy nie miało dostępu do wiadomości od premiera, ale wciąż widzieli krytykę rządu ze strony lidera opozycji Anthony'ego Albanese'a.

Deputowany Partii Liberalnej i były dyplomata Dave Sharma stwierdził, że ingerencja została prawdopodobnie usankcjonowana przez chiński rząd. Sharma powiedział, że Morrison używał WeChat do łączenia się z australijską chińską diasporą a media społecznościowe są kontrolowane przez Komunistyczną Partię Chin. „Najprawdopodobniej było to usankcjonowane przez państwo i pokazuje stosunek do wolności słowa i wolności słowa, który pochodzi z Pekinu" - powiedział Sharma.

Czytaj też

Graeme Smith, ekspert ds. Chin z Australian National University, poinformował, że konto Morrisona zostało zarejestrowane na obywatela Chin z chińskiej prowincji Fujian. „Zhakowanie konta w Chinach nie jest najtrudniejsze" - przyznał Smith dla Australian Broadcasting Corp. „Nie sądzę, że wiemy, kto za tym stoi. Śmiem twierdzić, że możemy śmiało powiedzieć, iż było to przynajmniej zainspirowane przez rząd Chin" - dodał.

Morrison ma problematyczne stosunki z Chinami, odkąd zastąpił Malcolma Turnbulla na stanowisku premiera w 2018 roku. Chińczycy krytycznie odnosili się do ogłoszonego we wrześniu nowego partnerstwa z Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, w ramach którego Australia otrzyma okręty podwodne o napędzie atomowym.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama