Biznes i Finanse
Australia będzie chronić technologie o znaczeniu krytycznym dla interesu narodowego
Premier Australii Scott Morrison zapowiedział plany ochrony i promocji technologii o krytycznym znaczeniu dla interesu narodowego. Mają być odpowiedzią na rosnącą dominację Chin na polu strategicznego rozwoju technologicznego.
Początkowo działania Australii mają koncentrować się na 9 polach z listy 63 wyróżnionych dziedzin, w tym - rozwoju technologii kwantowych.
Wszystkie obszary, które kraj zamierza traktować priorytetowo, mają - jak pisze agencja Associated Press - kluczowe zastosowania w sektorach obronności, m.in. wspomagając nawigację i pozycjonowanie, a także przekładając się na zwiększoną odporność kraju na cyberataki.
Kluczowe technologie kwantowe
„Jestem przekonany, że nowa strategia pomoże pozycjonować Australię jako lidera w dziedzinie rozwoju technologii kwantowych w regionie Indo-Pacyfiku” - powiedział Morrison podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez think-tank, jakim jest Australijski Instytut Polityki Strategicznej.
Na liście krytycznych dziedzin dla interesu narodowego - oprócz technologii kwantowych - znalazły się także sztuczna inteligencja, zaawansowana komunikacja 5G i inżynieria genetyczna. AP, powołując się na lokalny dziennik „The Sydney Morning Herald” podkreśla, że wpisanie ich na listę szczególnego zainteresowania może np. blokować udział Chin w badaniach realizowanych przez australijskie uczelnie wyższe, a także hamować eksport i zagraniczne inwestycje w niektórych dziedzinach.
Nie tylko deklaracje
Strategiczne inwestycje w technologie mają być warte w ciągu dekady 51 mln dolarów - podaje AP. Pieniądze trafią do nowej instytucji - Hubu Komercjalizacji Technologii Kwantowych (Quantum Commercialization Hub), który ma pomóc w urynkowieniu australijskich badań w tej dziedzinie i stworzeniu nowych relacji biznesowych oraz globalnych łańcuchów dostaw.
QCH ma przyciągać prywatnych inwestorów, ale także współpracować ze swoimi odpowiednikami z innych krajów - powiedział Morrison. Według agencji, umowa o współpracy została już zawarta z rządem Stanów Zjednoczonych.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany