Reklama

Social media

Najtrudniej zaśniesz po TikToku. Zbadano jak media społecznościowe wpływają na sen

Autor. Solen Feyissa/ Unsplash

Portal Sleep Junkie wybrał najpopularniejsze na świecie aplikacje do mediów społecznościowych i sprawdził, które z nich mają najgorszy wpływ na jakość snu. Których aplikacji powinniśmy unikać przed pójściem spać i dlaczego korzystanie z aplikacji na telefonie przed zaśnięciem pogarsza zdrowie i samopoczucie?

Pandemia sprzyja lękom i bezsenności, a rosnąca obecność mediów społecznościowych w naszym życiu nie pomaga nam w zapewnieniu sobie jakości snu, jakiej potrzebujemy. Portal zajmujący się badaniem snu przebadał 2012 Amerykanów i odkrył, że ponad 3/4 (78 proc.) przyznaje się do "odwlekania snu", używając swoich telefonów aż do zaśnięcia, co ma duży wpływ na jakość snu.

"Odwlekanie snu" następuje wtedy, gdy opóźniamy moment pójścia spać, aby robić różne nieistotne rzeczy, na które nie mieliśmy czasu w ciągu dnia, co odzwierciedla słabą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Często jest to przewijanie kanałów w social media.

Sleepy Junkie poprosił każdego uczestnika badania o założenie smartwatcha, aby rejestrował czas zasypiania i ilość czasu spędzonego w fazie REM w cyklu snu, a także o informację zwrotną na temat uczucia zmęczenia następnego ranka po użyciu wyznaczonej aplikacji na godzinę przed zaśnięciem.

Czytaj też

Na podstawie tego badania ujawniono, że aplikacją mającą największy wpływ na złą jakość snu jest TikTok. Użytkownicy tej popularnej, zwłaszcza wśród dzieci, platformy wideo, spędzają tylko 14 proc. swojego cyklu snu w życiowej fazie REM, a to zaledwie prawie połowa długości snu REM, którą powinni otrzymywać.

Średni procent snu spędzonego w fazie REM i średni czas potrzebny do zaśnięcia po użyciu popularnych aplikacji przed snem:

TikTok - 14 proc. / 1 godzina 07 minut

Instagram - 15,5 proc. / 58 minut

Snapchat - 16 proc. / 56 minut

Twitter - 18 proc. / 50 minut

Facebook - 19,5 proc. / 45 minut

Pinterest - 19,5 proc. / 38 minut

YouTube - 19,5 proc. / 32 minuty

WhatsApp - 21 proc. / 34 minuty

Reddit - 21,5 proc. / 35 minut

Tumblr - 21,5 proc. / 39 minut

Brak zaangażowania elektronicznego - 23 proc. / 25 minut

Aplikacje społecznościowe są szkodliwe dla naszego cyklu snu

Jak tłumaczy ekspertka portalu, ich niekorzystne działanie w dużej mierze jest spowodowane niebieskim światłem emitowanym z ekranu telefonu, które zwiększa czujność i powoduje, że ponadprzeciętnie dużo czasu potrzebujemy do zasypiania.

Niebieskie światło stymuluje mózg i zmniejsza naturalną produkcję melatoniny, zwiększając zmęczenie, a co za tym idzie - zmniejszając ilość czasu spędzanego w fazie snu REM, co może prowadzić do niekorzystnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Czytaj też

Z badania wynika, że szczególnie źle działają na nasz sen takie aplikacje społecznościowe,  jak TikTok, bo uwalniają adrenalinę i dopaminę, dając energię i uczucie „szczęścia". To może być powód, dla którego wiele osób wybiera je jako sposób na „odwlekanie snu", mimo że nie pomagają nam zrelaksować się przed nocnym odpoczynkiem.

Sleep Junkie zaleca też, aby nie używać żadnej elektroniki przez co najmniej dwie godziny przed snem z powodu niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama