Reklama

Social media

Mark Zuckerberg z osobistym pozwem za Cambridge Analytica. Miał pozwolić na nadużycia

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg
Autor. Anthony Quintano/Flickr/CC BY 2.0

Prezes Mety (Facebooka) Mark Zuckerberg został pozwany przez prokuratora generalnego stanu Waszyngton w związku ze skandalem Cambridge Analytica. Według wymiaru sprawiedliwości, szef błękitnego giganta świadomie pozwolił na nadużycia na danych użytkowników serwisu.

Reklama

Prokurator  generalny stanu Waszyngton Karl Racine poinformował, że złożył pozew przeciwko szefowi koncernu Meta (Facebook) Markowi Zuckerbergowi w związku z aferą Cambridge Analytica, w której dane 87 mln użytkowników Facebooka zostały wykorzystane do celów marketingu politycznego bez ich wiedzy i zgody.

Reklama

O co oskarżany jest Mark Zuckerberg?

Racine twierdzi, że Facebook zbudował swój model biznesowy na pozyskiwaniu i monetyzowaniu danych miliardów osób, które "prowadzą swoje życia w jego cyfrowym ekosystemie".

Reklama

Według prokuratora generalnego Waszyngtonu, Zuckerberg kierował Facebookiem w taki sposób, by firma jak najczęściej podejmowała współpracę z innymi podmiotami, wykorzystującymi pozyskiwane przez portal dane do manipulowania wyborami konsumenckimi i emocjami użytkowników - pod warunkiem, że współprace te były korzystne dla samego Facebooka.

Czytaj też

Jak podkreślił Racine - dane, które zostały wykorzystane do manipulacji przez spółkę Cambridge Analytica pracującą m.in. na rzecz Donalda Trumpa przed wyborami w 2016 roku - to ponad połowa mieszkańców stanu Waszyngton.

To nie pierwsza próba pociągnięcia Zuckerberga do osobistej odpowiedzialności

Racine już wcześniej próbował pozwać prezesa Mety w związku z aferą Cambridge Analytica, jednak jego pozew został oddalony przez sąd.

Czytaj też

Koncern został ukarany za udostępnienie danych użytkowników kontrowersyjnej firmie przez Federalną Komisję Handlu, która nałożyła na firmę Zuckerberga grzywnę w wysokości 5 mld dolarów w 2019 roku i zmusiła ją do zmiany niektórych praktyk dotyczących ochrony prywatności osób, korzystających z jej usług.

Jak zaznacza serwis Gizmodo, Meta nie jest jedyną spółką z sektora Big Tech, która znalazła się na celowniku prokuratora generalnego stanu Waszyngton - Racine skierował pozew również przeciwko Google'owi, oskarżając firmę o szalbierczą wręcz politykę gromadzenia danych osobowych użytkowników jej usług.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. Ryszard66

    Pora na pozew zbiorowy przeciwko Facebook Polska sp. z o.o. za: notoryczne naruszanie tajemnicy korespondencji, w zakresie treści nie łamiącej prawa RP, stosowanie tendencyjnej cenzury za prawicowe poglądy polityczne, tolerowanie aktywności stron głoszących poglądy związane z ustrojem totalitarnym (komunizm), tendencyjne blokowanie kont i wypowiedzi, związanych z krytyką promocji zboczeń (homoseksualizm), pod pozorem walki z nietolerancją, tendencyjne blokowanie wypowiedzi i kont, ujawniających fakty na temat islamu i ekstremizmu islamskiego, blokowanie kont i wypowiedzi na tajnych grupach, skupiających osoby pełnoletnie, związanych z tematyką erotyczną i tym samym łamanie konstytucyjnego prawa wolności słowa (art. 30 Konstytucji RP). Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu.

Reklama