Reklama

Social media

Facebook sprzyja podziałom i radykalizacji. Co mówią najnowsze badania?

Czy grupy i strony na Facebooku sprzyjają rozpowszechnianiu dezinformacji? W czwartek opublikowano wyniki badań, które w dokładny sposób przyjrzały się zachowaniom politycznym na platformach Mety.

Reklama

Z badania opublikowanego przez magazyn "Science" wynika, że społeczny podział ideologiczny jest "podkręcany" przez środowisko społecznościowe i informacyjne istniejące na Facebooku ). Wyniki dotyczące zachowań wyborców na Facebooku w trakcie kampanii wyborczej w USA w 2020 roku, wskazują też na to, że istniejący podział jest znacznie bardziej problematyczny, niż pierwotnie zakładali twórcy badania.

Reklama

Z badań prowadzonych przez prof. Uniwersytetu Teksańskiego, Talia Jomini Stroud oraz prof. Joshua A. Tucker z New York University wynika też, że „strony na FB odgrywały ogromną rolę w rozpowszechnianiu dezinformacji i pomaganiu podobnie myślącym użytkownikom w gromadzeniu się wokół niebezpiecznych interesów" – czytamy na stronie TechCrunch. . To z kolei przyczynia się w znacznej mierze do radykalizacji poglądów użytkowników grup na Facebooku.

Jako przykład podane są strony FB prowadzone przez amerykańską skrajną prawicę oraz podmioty szerzące tzw. spiskową teorię dziejów. Zdaniem ekspertów zajmujących się dezinformacją, rosnąca popularność grupy QAnon, która szczególną "sławę" zyskała 6 stycznia 2021 roku w momencie inspirowania ataku na Kapitol, w dużej mierze opierała się na rosnącej popularności tej grupy na Facebooku. Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach CyberDefence24 już dwa lata temu w tym tekście.

Reklama

Czytaj też

Konserwatyści bardziej narażeni na dezinformację

Z badań wynika też, że znaczna część ekosystemu informacyjnego na platformach Mety jest konsumowana wyłącznie przez konserwatystów. „Źródła preferowane przez konserwatywną publiczność były bardziej rozpowszechnione w ekosystemie wiadomości Facebooka niż te preferowane przez liberałów" – czytamy.

Analiza wykazała też, że znacznie większa część konserwatywnych treści na Facebooku została uznana za fałszywą przez zewnętrzny system sprawdzania faktów Mety.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama