Reklama

Social media

Bramki w Kraków Airport będą weryfikować odciski palców

Fot. pxhere.com/CC0
Fot. pxhere.com/CC0

Bramki ABC, czyli urządzenia przeznaczone do automatycznej odprawy granicznej, wykorzystywane na lotnisku w podkrakowskich Balicach zyskały nową funkcję. Chodzi o możliwość weryfikacji odcisków linii papilarnych. 

W inauguracji nowej funkcjonalności wzięli udział przedstawiciele Biura Łączności i Informatyki KGSG z dyrektorem płk SG Mariuszem Kijowskim; zastępca Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Marek Marcisz oraz naczelnik Wydziału Granicznego KaOSG  ppłk SG Dariusz Michalik. Jak wskazali, wprowadzone rozwiązanie i efektywności należy ocenić pozytywnie. 

Co funkcjonalność oznacza w praktyce?

„Nowa funkcjonalność oznacza weryfikację nie jednej, lecz dwóch cech biometrycznych. Oprócz weryfikacji wizerunku pasażera, dzięki czytnikom linii papilarnych, od teraz możliwe będzie również porównywanie zgodności odcisków palców z danymi zawartymi w dokumencie posiadacza” - podkreśla Karpacki Oddział Straży Granicznej w komunikacie do sprawy. 

Zadeklarowano, że dzięki rozwiązaniu sprawdzanie odcisków palców pozwoli na znaczne zwiększenie skuteczności kontroli, mimo że wydłuży to czas samodzielnej odprawy pojedynczego pasażera o kilka sekund.

Zakup za 5,6 mln zł 

Jak informuje PAP, lotnisko Kraków Airport zostało wyposażone w biometryczne bramki ABC (ang. Automated Border Control) do samodzielnej odprawy pasażerów na początku tego miesiąca. Zakup 10 urządzeń kosztujących ponad 5,6 mln zł został sfinansowany ze środków pochodzących z resortu spraw wewnętrznych i administracji. Bramki zostały przekazane w użyczenie placówce Karpackiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonującej na krakowskim lotnisku.

Zakup został zrealizowany w ramach środków przeznaczonych na utrzymanie przejść granicznych. W efekcie placówka SG otrzymała biometryczne bramki ABC, które są wykorzystywane do automatycznej odprawy osób podróżujących z/do Strefy non-Schengen. Po pięć zostało umieszczonych na przylotach i odlotach. Dzięki takim urządzeniom podróżny w kilkanaście sekund może dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem, który jedynie nadzoruje cały proces.

W trakcie odprawy dane z biometrycznego dokumentu pasażera porównywane są z danymi optycznymi i elektronicznymi, a także weryfikowane w oparciu o bazy danych i systemy poszukiwawcze.

Drugi port w Polsce

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. Z powodu pandemii koronawirusa w całym 2020 roku obsłużył o 69 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej - blisko 2,6 mln osób. W tym roku ruch na lotnisku rośnie z miesiąca na miesiąc – we wrześniu było ponad 429 tys. pasażerów.

Krakowskie lotnisko w obecnie obowiązującej letniej siatce połączeń ma ponad 140 kierunków, w tym 10 nowych, do 32 krajów, które obsługuje 19 linii lotniczych.

SZP/PAP


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze