Reklama

Polityka i prawo

Parlament Europejski chce zakazu wykorzystania rozpoznawania twarzy przez służby

Fot. parameciorecords / Pixabay
Fot. parameciorecords / Pixabay

Parlament Europejski przyjął niewiążącą rezolucję wzywającą do ustanowienia zakazu wykorzystania technologii rozpoznawania twarzy i innych narzędzi nadzoru biometrycznego oraz algorytmów predyktywnych przez służby i organy ścigania. 

Jeśli rezolucja stanie się podstawą dla unijnej regulacji, to organy ścigania takie jak policja czy służby śledcze we wszystkich krajach członkowskich UE będą objęte całkowitym i permanentnym zakazem stosowania narzędzi zautomatyzowanej analityki i technologii identyfikacji jednostek we wszystkich postępowaniach o charakterze kryminalnym.

Wlicza się w to m.in. wykorzystanie narzędzi rozpoznawania twarzy w przestrzeni publicznej, które często jest używane do identyfikowania miejsca pobytu sprawców przestępstw oraz poszukiwania określonych osób. Wykorzystanie tego rodzaju narzędzi służby niejednokrotnie argumentują również wsparciem działań z zakresu ograniczania i zapobiegania przestępczości. 

Nie tylko rozpoznawanie twarzy

Zakaz, o ile zostanie wdrożony, obejmie również inne narzędzia biometrycznej identyfikacji, takie jak technologie wykorzystujące odciski palca, DNA, identyfikację głosową oraz inne sygnały. Poddane będzie mu również wykorzystanie baz danych biometrycznych, utrzymywanych przez prywatne firmy.

Zdaniem wielu europarlamentarzystów, technologie rozpoznawania twarzy nie są obecnie osadzone w odpowiednich dla nich ramach regulacyjnych. Prawo regulujące wykorzystanie technologie identyfikacji biometrycznej wciąż nie jest kompletne, a przy jego stanowieniu istotne jest, aby chroniło prywatność obywateli, a także inne ich prawa - w szczególności w przypadkach, gdy mowa o wykorzystaniu tych technologii przez służby i organy ścigania.

Nad opracowaniem stosownych regulacji i ram prawnych pochyla się obecnie Komisja Europejska. Wszystkie legislacje jednak muszą zostać przegłosowane przez Parlament, a rezolucja uchwalona w środę wyznacza posłom i posłankom jedynie kierunek, w którym zdaniem większości powinni poruszać się, rozważając te kwestie.

Obecnie prawem, które w pewnym zakresie definiuje użycie biometrycznych technologii identyfikacji, jest "Artificial Intelligence Act" - akt prawny, nad którym niebawem głosować ma Parlament.

W jakim kierunku pójdą europejskie regulacje?

"Artificial Intelligence Act" reguluje wykorzystanie algorytmów i technologii sztucznej inteligencji w całej Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest zapewnienie ochrony praw człowieka i praw obywatelskich przy użyciu tych technologii - przypomina serwis Politico.

Warto w tym kontekście zauważyć, że europejskie regulacje znacznie wyprzedzają stan legislacyjny, z jakim w kontekście sztucznej inteligencji i technologii biometrycznych mamy do czynienia w USA. W Stanach Zjednoczonych nie ma obecnie żadnej regulacji AI na poziomie federalnym, nie uregulowano również kwestii zastosowania narzędzi biometrycznej identyfikacji tak w działalności organów ścigania, jak i w zakresie działania algorytmów podejmujących zautomatyzowane decyzje w kwestiach administracyjnych. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama