Social media
Agresja wobec osób LGBTQ w sieci. Platformom wytknięto błędy
Osoby LGBTQ spotykają się z mową nienawiści na popularnych platformach social mediów, co jest efektem m.in. niewłaściwej moderacji treści – wynika z raportu opracowanego przez organizację GLAAD działającą na rzecz tych środowisk. Z drugiej strony, użytkownicy reprezentujący tę społeczność mają być cenzurowani.
GLAAD, organizacja działająca na rzecz osób LGBTQ wydała raport „Social media Safty Index 2022”, w którym przedstawiono kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowników LGBTQ na platformach społecznościowych. Eksperci skupili się na 5 głównych serwisach: Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTube i TikToku.
W dokumencie zwrócono uwagę na niewłaściwą moderację treści i egzekwowanie obowiązujących zasad. Wskazano tu z jednej strony na m.in. nienawistne wpisy odnoszące się do osób LGBTQ, a z drugiej nadmierną cenzurę tej społeczności.
Ponadto, organizacja wprost mówi o wykorzystaniu przez platformy „szkodliwych i polaryzujących algorytmów”.
Autorzy badania podkreślają, że giganci mediów społecznościowych, zamiast chronić użytkowników, chronią informacje dotyczące ich działań wobec nadużyć względem osób LGBTQ. Firmy nie chcą ujawniać danych na ten temat. Rodzi się więc także problem w postaci „ogólnego braku przejrzystości i odpowiedzialności branży”.
Platformy społecznościowe powinny być bezpieczne dla wszystkich, niezależnie od tego kim są użytkownicy.
„Social Media Safety Index 2022”
To wszystko ma „nieproporcjonalny wpływ na użytkowników LGBTQ i inne marginalizowane społeczności”, które są wystawione na nękanie, dyskryminację i nienawiść.
Czytaj też
Przykład z życia
Agencja Associated Press przytacza przykład Petera Sapinsky'ego, homoseksualisty z Los Angeles, który wielokrotnie interweniował u YouTube'a, aby ten podjął działania wobec rasistowskich i homofonicznych materiałów na platformie. W reakcji serwis usunął tylko niektóre z nich.
29-latek podkreślił, że część użytkowników wykorzystuje YouTube'a do nawoływania do agresji wobec parad LGBTQ. Robią to w ramach transmisji na żywo, a po zakończeniu od razu usuwają zapisany materiał, aby nie zostać wykrytym i w konsekwencji zablokowanym przez serwis.
Raport został zauważony
Rzecznik platformy Jack Malon odpiera zarzuty i stanowczo zaznacza, że na serwisie zakazane jest sianie nienawiści lub nawoływać do przemocy wobec osób homoseksualnych.
„W ciągu ostatnich kilku lat poczyniliśmy znaczne postępy w obszarze szybkiego usuwania treści o charakterze nienawistnym i nękającym” – cytuje rzecznika Associated Press.
Jack Malon twierdzi, że YouTube docenia analizę dokonaną przez GLAAD.
Z kolei rzecznik Twittera w oświadczeniu przesłanym agencji podkreśla, że koncern omawia wyniki raportu organizacji. TikTok natomiast pracuje już nad stworzeniem bezpieczniejszego środowiska.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].