Prywatność
Katalonia zakazuje Pegasusa do czasu aż nie będzie zgodny z prawami człowieka
Kataloński rząd zdecydował się na wprowadzenie restrykcji wykorzystania, eksportu, sprzedaży i transferu Pegasusa i podobnych mu narzędzi szpiegowskich do czasu, aż „nie będzie dowodu, że są one zgodne z prawami człowieka”.
Katalońska minister ds. spraw zagranicznych i Unii Europejskiej Meritxell Serret cytowana przez serwis Euractiv powiedziała, że decyzja katalońskiego rządu jest zgodna z Deklaracją Genewską odnoszącą się do nadzoru elektronicznego i praw człowieka i stanowi jej implementację.
Czym jest Deklaracja Genewska?
Za deklaracją stoi rząd Katalonii i organizacja pozarządowa AccessNow, zajmująca się globalną walką z naruszaniem praw człowieka w sferze cyfrowej i ochroną wolności obywatelskich.
W ramach zapisów deklaracji, wezwano rządy, aby we współpracy ze społeczeństwem obywatelskim i sektorem prywatnym wprowadziły moratorium na eksport, sprzedaż, transfer, serwisowanie i wykorzystywanie systemów do ukierunkowanej cyfrowej inwigilacji rozwijanych przez prywatne firmy, do momentu, aż nie powstaną rygorystyczne mechanizmy zabezpieczające przed nadużyciami z ich wykorzystaniem – przypomina Euractiv.
Inwigilacja Pegasusem w Katalonii
Serret przypomniała, że ministrowie katalońskiego rządu byli ofiarami inwigilacji z wykorzystaniem narzędzi takich, jak Pegasus.
Potwierdza to raport Parlamentu Europejskiego, w którym stwierdzono, iż hiszpański rząd wykorzystywał ten system szpiegowski do inwigilacji separatystycznych polityków uzasadniając to względami bezpieczeństwa narodowego – w tym przypadku jednak uzasadnienie to nie miało mocy.
Katalońska minister zwróciła uwagę, że właśnie dlatego niezbędne jest wprowadzenie regulacji i ram prawnych, które będzie chroniło ofiary nielegalnej inwigilacji w przypadkach użycia systemów takich jak Pegasus i zagwarantuje, że działania operacyjne prowadzone z narzędziami nadzoru cyfrowego nie naruszają praw człowieka. „Naruszanie praw podstawowych nie może być uzasadniane bezpieczeństwem" – podkreśliła Serret.
Drugi na świecie rząd
Katalonia to drugi na świecie rząd, który wprowadził moratorium na wykorzystanie narzędzi ukierunkowanej inwigilacji takich, jak Pegasus. W marcu podobną decyzję podjął prezydent USA Joe Biden, który podpisał rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie.
Niektórzy politycy z Hiszpanii, tacy jak eurodeputowana Diana Riba, domagają się wprowadzenia moratorium na poziomie całej Unii Europejskiej – nie wiadomo jednak, czy taki postulat zbierze wymaganą większość.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].