Reklama

Armia i Służby

Afera Pegasusa. Szefowa hiszpańskiego wywiadu odwołana

Autor. Benjamín Núñez González/Wikimedia Commons/CC 4.0

Paz Esteban, stojąca na czele hiszpańskiego wywiadu, została odwołana ze stanowiska po ujawnieniu przypadków inwigilacji najważniejszych osób w państwie przy użyciu Pegasusa.

Reklama

Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles po posiedzeniu gabinetu przekazała, że dyrektorka Narodowego Centrum Wywiadu (NCW) Paz Esteban została odwołana ze stanowiska. Za kulisami mówi się, że taka decyzja jest związana z zaniedbaniem bezpieczeństwa najważniejszych urzędników w państwie.  

Reklama

„Postaramy się, aby tego typu ataki (przy użyciu oprogramowania szpiegowskiego – red.) nie powtórzyły się, pomimo że nie ma skutecznego sposobu, by zapewnić pełne bezpieczeństwo” – podkreśliła Margarita Robles.

Czytaj też

Znamy nazwisko następczyni

Reklama

Paz Esteban jest pierwszą kobietą, która stanęła na czele NCW. Swoją funkcję pełniła od 2019 roku.

ABC News przypomina, że Paz Esteban przyznała podczas przesłuchania w komisji parlamentarnej (która odbyła się za zamkniętymi drzwiami w zeszłym tygodniu), iż za zgodą sądu jej agencja włamała się do telefonów kilku katalońskich separatystów.

Teraz nowym szefem hiszpańskiego wywiadu ma zostać Esperanza Casteleiro, która przez blisko 40 lat pracowała w agencji wywiadowczej – poinformowała minister. Wcześniej pełniła funkcję sekretarza obrony od 2020 roku.

Czytaj też

Pegasus w Hiszpanii

Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu ujawniono, iż Pegasusa wykorzystano wobec m.in. premiera Pedro Sáncheza, minister obrony Margarity Robles, szefa MSW Fernando Grande-Marlaski. Do incydentów doszło w maju i czerwcu ubiegłego roku, kiedy to miał miejsce „dyplomatyczny rozłam” między Hiszpanią a Marokiem.

Zgodnie z raportem Citizen Lab, łączna liczba ofiar Pegasusa wynosi ponad 60 katalońskich polityków, prawników i aktywistów.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama