Czy ChatGPT wie o nas za dużo?

W social mediach pojawiają się humorystyczne filmiki oraz posty przedstawiające ChatGPT jako najlepszego przyjaciela, terapeutę, lekarza czy doradcę w codziennych sprawach. I chodź całość wydaje się zabawna, to warto zastanowić się czy nie mówimy mu za dużo?
Ograniczasz swoją aktywność online, a jednocześnie dzielisz się z ChatemGPT planami wakacyjnymi, dolegliwościami zdrowotnymi, problemami natury psychologicznej czy innymi wrażliwymi informacjami? To również niesie ryzyko.
Powodów, dla których nie powinniśmy dzielić się z ChatemGPT prywatnymi informacjami jest kilka:
1. Twoje wiadomości nigdy nie są do końca prywatne.
Choć ChatGPT nie „pamięta” domyślnie rozmów, Twoje wpisy mogą być wykorzystywane do doskonalenia modelu.
2. Złudne poczucie bezpieczeństwa
Można odnieść wrażenie, że ChatGPT to „idealny słuchacz”, który nie ocenia, nie przerywa. Ale to też pułapka: łatwo się zapomnieć i udostępnić zbyt dużo. Do chata powinniśmy podchodzić z ostrożnością – czy są to informacje, które, gdyby wyszły na jaw sprawiłyby Ci problemy?
3. Brak odpowiedzialności
ChatGPT nie ponosi odpowiedzialności za to, co Ci „powie”. Jeśli podzielisz się problemem życiowym, a model poradzi Ci źle lub zrani Twoje uczucia, to nikt za to nie odpowie prawnie ani emocjonalnie.

Autor. Pexels/Photo by Tim Witzdam
Czytaj też
Historia z Chatu jako dowód w sprawie
ChatGPT nie udostępnia innym historii czatów, ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Jeśli sąd uzna, że na Twoim koncie znajdują się informacje istotne dla toczącego się postępowania, może wydać nakaz ich ujawnienia. W takim przypadku historia czatów może zostać udostępniona organom ścigania.
Zapytaliśmy o to kancelarię prawną:
Nie widzę przeciwwskazań, by tego typu treści, zostały wykorzystane jako dowód w postępowaniu karnym. W praktyce nie znam dotąd przypadków wykorzystania zapisów konwersacji z czatu jako dowodu w postępowaniu karnym, co może wynikać z faktu, że zyskał on popularność stosunkowo niedawno, dopiero w ciągu ostatnich 2–3 lat. Mimo braku ugruntowanej praktyki, uważam, że konwersacja z czatem może posłużyć za materiał dowodowy, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zawarte tam informacje mają istotne znaczenie dla sprawy. Wiadomości często zawierają znaczniki czasowe, które mogą pomóc w ustaleniu chronologii wydarzeń. Istotną kwestią pozostaje możliwość uzyskania danych bezpośrednio od właściciela danego serwisu.
Piotr Sikorski, Kancelaria Adwokacka Sikorscy
Czytaj też
Naruszenia praw autorskich będą sprawdzane
Sąd federalny w Stanach Zjednoczonych nakazał OpenAI zachowanie również usuniętych rozmów z ChatGPT, aby umożliwić The New York Times dostęp do danych w ramach toczącego się procesu o naruszenie praw autorskich.
Dane te mają być udostępniane wyłącznie wybranym, audytowanym zespołom prawno-technicznym i tylko na podstawie ściśle określonych kryteriów. OpenAI zapowiedziało apelację, argumentując, że decyzja narusza prywatność użytkowników.
W odpowiedzi na nakaz, firma opublikowała oficjalne stanowisko na swoim blogu:
OpenAI zaznacza, że stosuje się do wymogów sądowych, jednak uważa, że żądanie przechowywania „wszystkich” rozmów jest nieproporcjonalne i godzi w zobowiązania wobec prywatności użytkowników, określone w polityce firmy. Podkreśla również, że dane objęte nakazem są przechowywane w odizolowanym i bezpiecznym środowisku, a dostęp do nich mają wyłącznie wyznaczeni specjaliści.
Czytaj też
Jak usunąć historię z Chata?
Usuwanie historii rozmów
Aby usunąć pojedynczą rozmowę, najedź kursorem na trzy kropki w lewym panelu i kliknij ikonę kosza. W ten sposób możesz usunąć wybrany czat.
Jeśli chcesz usunąć całą historię rozmów, przejdź do Ustawień, następnie wybierz zakładkę ”Kontrola danych” i kliknij przycisk ”Usuń wszystkie czaty”.
Wyłączenie opcji „Ulepsz model dla wszystkich”
W sekcji Ustawienia → Kontrola danych, znajdziesz opcję: „Zezwól na używanie moich treści do trenowania modeli”. Wyłącz tę funkcję, aby Twoje rozmowy nie były wykorzystywane do ulepszania przyszłych wersji ChatGPT.
Włączenie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA)
Aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego konta, włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Przejdź do Ustawień, wybierz Zabezpieczenia, a następnie aktywuj opcję Uwierzytelnianie wieloskładnikowe.
Dzięki temu, nawet jeśli ktoś pozna Twoje hasło, nie zaloguje się bez kolejnego etapu weryfikacji (np. kodu SMS lub aplikacji uwierzytelniającej).
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany