Reklama

Polityka i prawo

Zwalczanie treści terrorystycznych w sieci. Giganci technologiczni i organy ścigania na wspólnych ćwiczeniach

fot. TheDigitalWay /pixabay
fot. TheDigitalWay /pixabay

Państwa zrzeszone w ramach Unii Europejskiej, kraje trzecie oraz dostawcy usług internetowych – w tym Facebook, Google, YouTube i Twitter wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach. Celem spotkania zorganizowanego przez unijną jednostkę - EU Internet Referral Unit (EU IRU) było wzmocnienie globalnych działań w walce z terroryzmem w sieci.

Ćwiczenie miało na celu wypracowanie wspólnego mechanizmu odpowiedzi na transgraniczne wykorzystywanie Internetu w kontekście terroryzmu lub brutalnego ekstremizmu – czytamy w oficjalnym komunikacie.

W inicjatywie wzięli udział dostawcy usług internetowych (Facebook, Files.fm, Google, Justpaste.it, YouTube, Microsoft, Telegram i Twitter), państwa członkowskie Unii Europejskiej UE (Belgia, Cypr, Dania, Niemcy, Finlandia, Francja, Włochy, Portugalia, Holandia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Zjednoczone Królestwo), kraje trzecie (Australia, Kanada, Jordania i Nowa Zelandia), inicjatywa Tech Against Terrorism oraz Europejska Strategiczna Sieć Komunikacji (The European Strategic Communications Network).

Ćwiczenie, jak wskazuje Europol w komunikacie, jest wynikiem zobowiązania podjętego w ramach tzw. „Christchurch Call to Action” po atakach w marcu 2019 w Nowej Zelandii, zakładającego wyeliminowanie treści terrorystycznych i ekstremistycznych z sieci. Atak w Christchurch pokazał, w jaki sposób zdarzenia odbywające się w jednym kraju mogą, za sprawą Internetu, oddziaływać globalnie. Atak transmitowany poprzez media społecznościowe pokazał liczne ograniczenia w walce z tego typu zjawiskami.

Ćwiczenie obyło się 11 września w siedzibie Europolu w Hadze. Organizatorzy wskazują, że stanowi ono podstawę do transgranicznej współpracy w ramach walki z treściami terrorystycznymi w sieci.  

Komentarze