„Portfel tożsamości cyfrowej” od UE. Przedstawiono plan wdrożenia

4 czerwca 2021, 11:12
40855089431_ef3261c7fb_c
Fot. Marco Verch Professional Photographer/Flickr/CC BY 2.0

Komisja Europejska przedstawiła plany wdrożenia portfela tożsamości cyfrowej”. Rozwiązanie to ma umożliwić obywatelom UE dostęp do usług publicznych i prywatnych za pośrednictwem smartfona. Jak podkreślono, pandemia koronawirusa uwidoczniła potrzebę wprowadzenia przyjaznych dla użytkowników usług online. 

Posunięcie to ma również na celu przeciwdziałanie obawom co do ochrony prywatności w sieci i danych związanych z aplikacjami oferowanymi przez Apple, Alphabet, Google, Thales i instytucje finansowe - pisze agencja Reutera.

Portfel cyfrowy ma umożliwić Europejczykom cyfrową identyfikację podczas uzyskiwania dostępu do usług publicznych i prywatnych, takich jak konto bankowe, składanie deklaracji podatkowych czy zapisywanie się na uniwersytet.

„Obywatele UE oczekują nie tylko wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale także wygody, niezależnie od tego, czy mają do czynienia z usługami administracji, takimi jak składanie zeznań podatkowych, czy z zapisaniem się na uniwersytet europejski, gdzie potrzebują oficjalnej identyfikacji” – powiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Zdaniem Komisji, redukując emisje związane z usługami publicznymi, e-portfel ma mieć również pozytywny wpływ na środowisko. Nie będzie on dla Europejczyków obowiązkowy.

Kraje UE mają czas do 22 września na określenie architektury technicznej, standardów i wytycznych dotyczących korzystania z portfela tożsamości cyfrowej - podała agencja Reutera.

image

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Kiks
piątek, 4 czerwca 2021, 17:26

Akurat z tej grupy Apple najbardziej dba o prywatność, choć też różnie bywa wystarczy spojrzeć na Chiny.

Tweets CyberDefence24