Polityka i prawo
„Portfel tożsamości cyfrowej” od UE. Przedstawiono plan wdrożenia
Komisja Europejska przedstawiła plany wdrożenia „portfela tożsamości cyfrowej”. Rozwiązanie to ma umożliwić obywatelom UE dostęp do usług publicznych i prywatnych za pośrednictwem smartfona. Jak podkreślono, pandemia koronawirusa uwidoczniła potrzebę wprowadzenia przyjaznych dla użytkowników usług online.
Posunięcie to ma również na celu przeciwdziałanie obawom co do ochrony prywatności w sieci i danych związanych z aplikacjami oferowanymi przez Apple, Alphabet, Google, Thales i instytucje finansowe - pisze agencja Reutera.
Portfel cyfrowy ma umożliwić Europejczykom cyfrową identyfikację podczas uzyskiwania dostępu do usług publicznych i prywatnych, takich jak konto bankowe, składanie deklaracji podatkowych czy zapisywanie się na uniwersytet.
„Obywatele UE oczekują nie tylko wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale także wygody, niezależnie od tego, czy mają do czynienia z usługami administracji, takimi jak składanie zeznań podatkowych, czy z zapisaniem się na uniwersytet europejski, gdzie potrzebują oficjalnej identyfikacji” – powiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.
Zdaniem Komisji, redukując emisje związane z usługami publicznymi, e-portfel ma mieć również pozytywny wpływ na środowisko. Nie będzie on dla Europejczyków obowiązkowy.
Kraje UE mają czas do 22 września na określenie architektury technicznej, standardów i wytycznych dotyczących korzystania z portfela tożsamości cyfrowej - podała agencja Reutera.