Strona główna
Ponad połowa połączeń ze stronami www jest szyfrowana
Według Mozilli, ponad połowa ruchu sieciowego na stronach internetowych jest wykonywana za pomocą szyfrowanego protokołu https. Choć rozwiązanie to znacznie poprawia bezpieczeństwo przeglądania witryn w stosunku do normalnego trybu, to jednak wciąż daleko mu jeszcze do bezpiecznych rozwiązań.
Oświadczenie Mozilli o tym, że ponad połowa internautów używa szyfrowanego połączenia htttps można uznać za niemały sukces wszystkich specjalistów bezpieczeństwa internetowego. Ciężko jednak ogłosić koniec zagrożeń prywatności przy korzystaniu z sieci, ponieważ nie jest to obecnie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jest ono jednak dużo lepsze, od wchodzenia na strony www, które nie korzystają nawet z tego podstawowego zabezpieczenia.
Trudno jednak ogłaszać wielki sukces, ponieważ nadal blisko połowa stron nie używa domyślnie protokołu szyfrowanego https, choć obecnie używany standard w maju tego roku będzie obchodził już 17 lat. Jednym z rozwiązań bezpiecznego korzystania z internetu jest niewchodzenie na strony nieposiadające standardu https. Nie powinno się też na takich stronach wprowadzać żadnych danych logowania, ponieważ hasło i login mogą zostać przechwycone przez każdego hakera.
Czytaj też: FCC ostrzega przed zagrożeniem płynącym z internetu rzeczy
Innym rozwiązaniem w celu zabezpieczenia się jest korzystanie z dodatkowych aplikacji, dostępnych na popularnych przeglądarkach, które automatycznie pozwalają na szyfrowane połączenie w z dowolną stroną. Już teraz w przeglądarkach Chrome, Firefox czy Operze, mamy możliwość sprawdzenia poziomu zabezpieczenia. Jeżeli odwiedzimy stronę, która nie pozwala na https, przeglądarka w polu adresu wyświetli informacje, że połączenie nie jest bezpieczne.
Warto o tym pamiętać, jeżeli korzystamy ze stron, które nie posiadają takiego rozwiązania. Firma Google w takich przypadkach, zaleca aby kontaktować się właścicielami stron, którzy powinni zmienić zabezpieczenia połączenia swoich odwiedzających. W innym przypadku trudno mówić o bezpieczeństwie sieci, jeżeli https nie jest podstawowym zabezpieczeniem.