Reklama

Polityka i prawo

X zablokowany w Brazylii. Sprawa w Sądzie Najwyższym

Portal X został zablokowany w piątek na terenie całej Brazylii. Teraz decyzją ma się zająć Sąd Najwyższy. Dlaczego do tego doszło i jaki ma z tym związek Elon Musk?
Portal X został zablokowany w piątek na terenie całej Brazylii. Teraz decyzją ma się zająć Sąd Najwyższy. Dlaczego do tego doszło i jaki ma z tym związek Elon Musk?
Autor. Matheus Câmara da Silva/Unsplash

Konflikt między Elonem Muskiem a Brazylią przybiera na sile. Blisko dwa tygodnie po decyzji miliardera o zamknięciu biur X (dawny Twitter) w tym kraju, Sąd Najwyższy ma zająć się sprawą blokady całego serwisu społecznościowego. Wprowadzono ją w piątek, po decyzji jednego z sędziów.

Pod koniec trzeciego tygodnia sierpnia pojawiły się informacje o zamknięciu brazylijskiego oddziału portalu X (dawny Twitter). Jak opisywaliśmy na naszych łamach, Musk tłumaczył decyzję brakiem zgody firmy na „tajną cenzurę i żądania przekazywania prywatnych informacji”.

Krok ten był spowodowany decyzją wydaną przez sędziego Sądu Najwyższego Alexandre de Moraesa, w której nakazano zamknięcie 19 kont na X. Przyczyną takiego działania miało być szerzenie dezinformacji. Zdaniem Muska, Moraes ma „uciszać konserwatywne głosy” w internecie.

Czytaj też

Reklama

X zablokowany w Brazylii. Sąd Najwyższy pochyli się nad sprawą

Deklaracje administracji X mówiły, że portal nadal będzie dostępny w Brazylii. W piątek jednak Moraes zaskoczył wszystkich, wydając kolejną decyzję – tym razem jednak o zablokowaniu dostępu do platformy na terenie całego kraju. Jako powód wskazano „brak przedstawiciela prawnego”, którego miano wskazać do czwartku 29 sierpnia. Zakazano również używania VPN w celu działania na portalu.

Jak podaje Reuters, sprawą blokady ma się zająć w poniedziałek brazylijski Sąd Najwyższy. Teoretycznie, decyzja Moraesa może zostać zarówno podtrzymana, jak i uchylona. Trzeba jednak zauważyć, że w pięcioosobowym składzie sędziów, który pochyli się nad decyzją, jest także on sam.

Czytaj też

Reklama

Musk nie wyznaczy przedstawiciela w Brazylii? „Nie może funkcjonować”

Sam sędzia wyjaśniał, że X potrzebuje „regulacji dotyczących mowy nienawiści”. Sama decyzja ma z kolei obowiązywać do czasu wykonania przez X wszystkich wyroków sądowych. Oprócz zapłacenia 3 mln dol., Musk musi wyznaczyć przedstawiciela platformy na Brazylię.

Co istotne, poparcie dla decyzji Moraesa wyraził prezes Najwyższego Trybunału Federalnego, Luis Roberto Barroso. W cytowanej przez Reutersa wypowiedzi wskazał, że firma, która nie wskazuje swojego przedstawiciela prawnego na terenie Brazylii, nie może funkcjonować na terenie tego kraju.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama