Reklama

Polityka i prawo

Wyciek danych osobowych mieszkańców Moskwy ukaranych za łamanie samoizolacji

fot. designerpoint / Pixabay
fot. designerpoint / Pixabay

Dane osobowe mieszkańców Moskwy ukaranych grzywnami za złamanie nakazu samoizolacji można uzyskać na stronach internetowych służących do uiszczania grzywien - podały w poniedziałek media rosyjskie. Prokuratura w Moskwie rozpoczęła wyjaśnianie incydentu.

O wycieku danych poinformował najpierw dziennik "Kommiersant". Dane osobowe - numer dowodu tożsamości, nazwisko i imię - stają się widoczne po wpisaniu w serwisie opłat specjalnego kodu figurującego na każdym mandacie. Kod ten - kombinacja około 20 cyfr - zwykle służy do identyfikacji płatności.

Władze Moskwy oświadczyły, że działalność serwisów służących do opłacania mandatów i grzywien nie należy do ich kompetencji. Departament Technologii Informatycznych w merostwie Moskwy skomentował niezabezpieczenie danych uwagą, iż winni są sami użytkownicy, którzy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia wymierzonych im mandatów.

Osoby, które są zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 i leczą się w domu, ale mimo to wyszły na zewnątrz, są w Moskwie karane grzywną w wysokości 4 tys. rubli (ok. 55 USD). Do 10 maja w stolicy Rosji wymierzono około 35 tys. takich grzywien.

Kontrolowanie, czy chory przestrzega kwarantanny domowej, odbywa się poprzez aplikację na smartfony o nazwie "Monitoring socjalny". Urządzenie co pewien czas wysyła komunikaty wymagające dodatkowej identyfikacji za pomocą zdjęcia. W ten sposób władze kontrolują, czy użytkownik znajduje się pod adresem, gdzie przechodzi kwarantannę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama