Reklama

Polityka i prawo

Robocza wersja Strategii Cyfryzacji Państwa ujawnia zamiary ministerstwa

Krzysztof Gawkowski strategia cyfrowa państwa polski rząd Cyber24 Day
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, podczas Cyber24 Day.
Autor. Ireneusz Dorożański / Cyberdefence24

Robocza wersja Strategii Cyfryzacji Państwa trafiła do mediów. Obecny kształt dokumentu ujawnia plany ministerstwa Krzysztofa Gawkowskiego dotyczące strategicznych obszarów, w tym sztucznej inteligencji czy ochrony zdrowia. Finalna wersja ma zostać przedstawiona już za kilka dni. 

Na początku października br. podczas konferencji Cyber24 Day, organizowanej przez naszą redakcję, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił, że jeszcze w tym roku przedstawiona zostanie Strategia Cyfryzacji Państwa. Teraz jego resort informuje, że oficjalna prezentacja dokumentu będzie miała miejsce w poniedziałek 28 października br

Choć ministerstwo ma jeszcze kilka dni na prace nad jego treścią, do mediów trafiła robocza wersja strategii. Zapisy w obecnej formie przeanalizowała Anna Wittenberg z Dziennika Gazety Prawnej. 

Czytaj też

Ministerstwo chce podnieść jakość życia

Co wiemy na ten moment? Dokument – przypomnijmy, w roboczej wersji – podzielony jest na 4 główne rozdziały: obszary horyzontalne, państwo, ludzie, a także biznes i technologie. Wątki tematyczne odnoszą się do szerokiego katalogu spraw. Oczywiście są kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa, cyfryzacji administracji, transformacji cyfrowej kraju, sztucznej inteligencji, ale również rolnictwa, zdrowia czy technologii kosmicznych.

Ministerstwo za wiodący cel postawiło sobie podnoszenie jakości życia poprzez digitalizację, czego potwierdzenie mamy znaleźć na kartach strategii. 

Reklama

Zachęty finansowe w sektorze zdrowia

Anna Wittenberg zwróciła uwagę na cyfryzację w sektorze ochrony zdrowia. Jak ujawnia, w roboczej wersji dokumentu wskazano, że „do 2035 r. wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą mają prowadzić elektroniczną dokumentację i wymieniać się nią”. Aby je do tego zachęcić, przewidywany jest mechanizm zachęt finansowych

Co więcej, nasze dane (m.in. puls, saturacja) z np. elektronicznych zegarków, mają trafić do państwowej platformy zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. Tu jednak nie określono cezury czasowej. 

Na łamach DGP czytamy, że Ministerstwo Cyfryzacji „chce również, by państwo finansowało stosowanie nowych technologii cyfrowych (w tym sztucznej inteligencji i aplikacji zdrowotnych) w zdrowiu w ramach świadczeń gwarantowanych”. Ponadto, w tworzonym dokumencie pojawił się pomysł wdrożenia nowych e-usług, dzięki którym możliwe byłoby prowadzenie m.in. analityki predykcyjnej (mowa o przewidywaniu ryzyka zachorowania). 

Czytaj też

Cyfrowe państwo. Nowe instytucje i usługi

W zakresie cyberbezpieczeństwa resort chciałby utworzyć centralną instytucję, która zajmowałaby się tym ważnym obszarem na poziomie krajowym. Według obecnych zapisów strategii, ma się to wydarzyć na przełomie 2025 i 2026 r. – podaje DGP. 

Z kolei jeśli chodzi o szeroko pojętą cyfryzację państwa, Anna Wittenberg wskazuje na plany ministerstwa dotyczące chmury. Docelowo ma z niej korzystać „minimum 70 proc. systemów” przeznaczonych do cyfrowych usług publicznych. Nie podano jak na razie daty, do kiedy ma się to stać. 

Poza tym ministerstwo chce ulepszyć koordynację między resortami poprzez np. powołanie w każdym z nich pełnomocnika ds. informatyzacji (do 2026 r.), a także wprowadzić 200 nowych usług w mObywatelu do końca dekady. 

Reklama

Kary dla wielkich firm

W roboczej wersji strategii resort podkreśla znaczenie „neutralności technologicznej”. Dotyczy to przede wszystkim rozwiązań stosowanych przez państwo. Obecnie nie wiadomo co kryje się pod tym zapisem, być może w finalnej wersji zostanie to wyjaśnione. Założeniem jest jednak niedoprowadzenie do uzależnienia od jednego dostawcy

Ministerstwo chce zająć się BigTechami. „Choć funkcjonowanie bez ich produktów często jest niemożliwe, to zarazem muszą one uczciwie kontrybuować do rozwoju państwa, również w obszarze podatkowym” – przytacza treść powstającego dokumentu DGP. Przewidywane są kary dla m.in. platform społecznościowych za brak wysiłków na rzecz walki z dezinformacją. 

Czytaj też

Plany na rozwój AI w Polsce

W ostatnich tygodniach temat sztucznej inteligencji wysunął się na pierwszy plan. Po aferze związanej z IDEAS NCBiR pojawiła się dyskusja o przyszłości rozwoju tej technologii w Polsce. W strategii nie mogło zabraknąć odniesień to tak ważnej dziedziny. Co znajduje się w jej dotychczasowym kształcie? 

Jak informuje Anna Wittenberg, „do 2026 r. ma powstać mechanizm koordynacji wdrożenia i finansowania projektów AI w administracji publicznej”, a także „wieloletni program wspierania rozwoju technologii przełomowych”. Z kolei już na przyszły rok ministerstwo planuje zbudowanie systemu oceny etycznego wymiaru narzędzi AI wykorzystywanych przez podmioty publiczne.  

Reklama

Wizy dla specjalistów

Ciekawy jest także punkt dotyczący programu wizowego dla specjalistów z branży informatycznej. Zgodnie z obecnymi planami, mieliby je dostać „założyciele start-upów, aniołowie biznesu i inwestorzy venture capital spoza Unii Europejskiej” – podaje DGP. 

Dodatkowo, ministerstwo chce powołać Biuro Programów Otwartego Oprogramowania dla administracji.

Ministerstwo: będą zmiany

Dokument będący w dyspozycji DGP liczby 90 stron. Resort w mediach społecznościowych zastrzega, że zaprezentowana 28 października br. oficjalna wersja strategii będzie liczyła „znacznie więcej (…) i zapewne w istotnie innym brzmieniu”. 

Nasze źródła zaangażowane w prace wskazują, że wersja, którą posiadają media, to starsza odsłona dokumentu, nad którym wciąż trwają prace. Finalna strategia przedstawiona na poniedziałkowej konferencji będzie projektem skierowanym do szerokich konsultacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama