Reklama

Polityka i prawo

Jest termin projektu ustawy o sztucznej inteligencji. Deklaracja wicepremiera

4 miesiące po przyjęciu Aktu o sztucznej inteligencji przez Radę Unii Europejskiej, w Polsce ruszyły pierwsze działania w celu wdrożenia jego zapisów. Co ujawnił minister Gawkowski?
4 miesiące po przyjęciu Aktu o sztucznej inteligencji przez Radę Unii Europejskiej, w Polsce ruszyły pierwsze działania w celu wdrożenia jego zapisów. Co ujawnił minister Gawkowski?
Autor. Igor Omilaev/Unsplash

Według zapowiedzi wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, projekt ustawy wprowadzającej Akt o sztucznej inteligencji w polskim porządku prawnym ma się pojawić do końca 2024 roku. Prace nad dokumentem są traktowane priorytetowo przez ministerstwo.

Prace nad Aktem o sztucznej inteligencji (znanym również pod angielską nazwą AI Act), w Unii Europejskiej zakończyły się ostatniej wiosny. Jak opisywaliśmy wówczas na łamach CyberDefence24, w lutym Komisja Rynku Wewnętrznego oraz Komisja Wolności Obywatelskich przyjęły wyniki negocjacji z krajami członkowskimi. Sam dokument został przyjęty przez Radę Unii Europejskiej w maju.

Czytaj też

Reklama

Akt o sztucznej inteligencji. Prace w Polsce już trwają

Na początku kwietnia pierwsze działania w Polsce podjęło Ministerstwo Cyfryzacji, rozpoczynając konsultacje w tej sprawie. Blisko pół roku po tamtej decyzji wiadomo już, że na ścieżce zmierzającej do wdrożenia Aktu w naszym kraju poczyniono znaczne postępy.

Według informacji wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego przekazanych w rozmowie z PAP, trwają już prace nad projektem ustawy wdrażającej zapisy AI Act do polskiego porządku prawnego. Zajmuje się nimi zespół projektowania prac rządu.

Czytaj też

Reklama

Będzie nowa komisja. „Narzędzia muszą być bezpieczne dla Polaków”

Doprowadzenie sprawy Aktu o sztucznej inteligencji do pozytywnego końca jest jednym z najważniejszych zadań Ministerstwa Cyfryzacji. „(Akt – red.) ma nam zagwarantować, że będziemy jednym z liderów transformacji cyfrowej, szczególnie w obszarze AI” – powiedział Gawkowski.

Z ujawnionych przez wicepremiera szczegółów wynika, że projekt ma ustanowić nowy organ, „komisję rozwoju cyfryzacji i bezpieczeństwa AI”. Wskazał bowiem wyraźnie, że narzędzia AI muszą być bezpieczne dla Polaków. Sama technologia ma pomóc w transformacji cyfrowej gospodarki narodowej, a na jej możliwości Polska będzie zwracała uwagę podczas prezydencji w Unii Europejskiej w I półroczu 2025 roku.

Zwróciliśmy się z pytaniami dotyczącymi prac nad Aktem o sztucznej inteligencji do Ministerstwa Cyfryzacji. Czekamy na odpowiedź.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama