Cyberbezpieczeństwo
Państwa NATO zawiązały nowy sojusz. Jest w nim Polska
We wtorek 10 września br. kilkanaście państw członkowskich NATO i innych kryajów ogłosiło powstanie sojuszu INFO OPS. Celem jest obrona przed operacjami prowadzonymi przez m.in. Rosję i Chiny.
Rosnące zagrożenia spowodowane przez wojnę informacyjną oraz poznawczą skłaniają do podejmowania zdecydowanych działań na tym kierunku. Nie powinno dziwić, że za organizację operacji mających na celu dezinformowanie, w dużej mierze odpowiadają Rosja i Chiny, a także Białoruś.
Czytaj też
Państwa europejskie powołały sojusz. „Wzmocnić zdolności obrony”
Z tego powodu, 8 państw członkowskich NATO oraz 3 krajów partnerskich zawiązały Sojusz INFO OPS. W gronie tym, oprócz Polski, znalazły się także Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia, Ukraina oraz Gruzja.
Z przyjemnością ogłaszamy powstanie Sojuszu INFO OPS, międzynarodowej koalicji organizacji i ekspertów z 11 krajów mającej na celu prowadzenie działań aktywnej obrony p-ko operacjom informacyjnym i psychologicznym, Rosji, Chin, Białorusi i ich proxy.
— INFO OPS Polska (@InfoOps_Polska) September 9, 2024
IOA https://t.co/ybKlZ6FMby https://t.co/tIgqpotuHJ pic.twitter.com/ZrSQc1UQ6r
Działania sojuszu koncentrują się na przeciwdziałaniu wpływom agencji informacyjnych ze wschodu, zarówno tych o zasięgu międzynarodowym, jak i krajowym. „Organizacje z sektorów prywatnych i pozarządowych współpracują, aby wzmocnić wspólne zdolności aktywnej obrony poprzez wielodomenowe i proaktywne działania na szeroką skalę” – czytamy w oświadczeniu prasowym Sojuszu.
Czytaj też
Kluczowa integracja zasobów oraz wiedzy specjalistycznej
Według opublikowanych informacji, za prace Sojuszu INFO OPS odpowiada Rada Sojuszu oraz Komitet Sterujący. Integracja wiedzy specjalistycznej oraz zasobów państw członkowskich ma pomóc w organizowaniu aktywnej obrony i zwalczania zagrożeń pojawiających się w przestrzeni informacyjnej.
„Jesteśmy przekonani, że dzięki wspólnym wysiłkom i zintegrowanym działaniom, Sojusz przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa informacyjnego i ograniczenia potencjału wrogich działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe, europejskie oraz transatlantyckie” – napisano w oświadczeniu opublikowanym we wtorek.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany