Reklama

Polityka i prawo

Ustawa o zakazie TikToka w USA stała się faktem. Obejmie urządzenia urzędników

Autor. HS You / Flickr

Ustawa zakazująca korzystania z TikToka na urządzeniach administracji federalnej stała się faktem. Wdrożyły ją już trzy instytucje - ministerstwo obrony USA, amerykańska administracja ds. usług (GSA) oraz agencja kosmiczna NASA.

Reklama

Nowe zasady mają obowiązywać dla wszystkich umów zawieranych z pracownikami i współpracownikami po 2 czerwca tego roku.

Reklama

Regulacje wdrażające ustawę mają charakter rozwiązań na okres przejściowy i stanowią suplement dla federalnego prawa dotyczącego zamówień rządowych (FAR), implementujących zakaz posiadania i korzystania z aplikacji TikTok lub „jakiegokolwiek sukcesora lub usługi rozwijanej albo dostarczanej przez firmę ByteDance Limited lub jakikolwiek podmiot należący do tej spółki" - czytamy w treści uzasadnienia regulacji w Rejestrze Federalnym.

Serwis FedScoop zaznacza, że wszystkie umowy z pracownikami i współpracownikami zawarte przed 2 czerwca, ale dotyczące okresu po tej dacie, będą musiały być zmodyfikowane zgodnie z nowymi przepisami do 3 lipca br.

Reklama

Czytaj też

Co obejmuje zakaz TikToka?

Jak wyjaśnia FedScoop , zakaz TikToka obejmuje obecność lub użycie wszystkich - obok tej popularnej platformy społecznościowej - produktów ByteDance na jakichkolwiek rozwiązaniach technologicznych, które są własnością lub są w dyspozycji rządu USA. Dotyczy to także wszystkich urządzeń podwykonawców, którzy pracują na rządowych zleceniach, w tym - na urządzeniach należących do pracowników podwykonawcy, chyba, że uzyskają oni specjalne zezwolenie na wyjątek od rządowej administracji.

W lutym amerykańskie biuro ds. zarządzania i budżetu opublikowało nakaz, w którym zobowiązało wszystkie rządowe agencje na poziomie federalnym do usunięcia TikToka z urządzeń w ciągu 30 dni. W przypadku osób, które nie chciałyby się do tego dostosować, działy IT agencji mogły zadziałać odgórnie i usunąć TikToka z rządowych telefonów zdalnie.

Czytaj też

Czy będzie zakaz powszechny?

Tego na razie nie wiadomo - jako pierwszy zakaz TikToka dla wszystkich użytkowników na swoim terytorium wprowadził stan Montana , który bardzo szybko doczekał się za to pozwu od chińskiej platformy oraz od twórców korzystających z niej w celach zarobkowych.

Na naszych łamach pisaliśmy również o tym, dlaczego zakaz TikToka w całych Stanach Zjednoczonych, który obejmuje wszystkich obywateli jest mało prawdopodobny.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama