Polityka i prawo
TikTokerzy pozywają stan Montana za zablokowanie platformy
Pięciu twórców treści na TikToku zdecydowało się pozwać stan Montana za zablokowanie platformy na jego terytorium. Ich celem jest odwrócenie tej decyzji. Powołują się przy tym na konstytucję USA oraz wolność słowa.
Zdaniem TikTokerów, którzy zdecydowali się pozwać stan Montana, z którego pochodzą, decyzja o zablokowaniu platformy podjęta przez jego władze jest niekonstytucyjna i narusza traktowane z wielką estymą w USA przepisy o wolności słowa.
Pozew przeciwko stanowi został złożony w sądzie federalnym w środę, a wiadomości na ten temat nie podano wówczas do wiedzy opinii publicznej - zrobiła to dopiero agencja Associated Press w piątek.
Czytaj też
Czego domagają się TikTokerzy?
Celem pozwu jest przede wszystkim odwrócenie decyzji Montany o nałożeniu blokady na TikToka, o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście .
Twórcy treści argumentują, że władze stanowe nie mają prawa do decydowania o kwestiach bezpieczeństwa narodowego - a to właśnie ta motywacja została podana przez republikańskiego gubernatora Montany, który podpisał decyzję o blokadzie i przekazał mediom, że chce w ten sposób chronić dane osobowe mieszkańców stanu. Jego decyzja ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.
Czytaj też
Zbyt szerokie prawo
Twórcy treści uważają, że prawo, które uchwalono w stanie Montana, jest zbyt szerokie, a jego działanie sprowadza się do ograniczenia wolności słowa wszystkich użytkowników chińskiej aplikacji w ramach zapobiegania - zdaniem TikTokerów - nieskonkretyzowanej możliwości wykorzystania przez Chiny ich danych osobowych do celów szpiegowskich. Natomiast władze stanowe zapowiadają walkę w sądzie i obronę swojego stanowiska.
TikTok nie komentuje kwestii, czy pomagał influencerom złożyć pozew przeciwko stanowi. Wszystkie osoby, które zdecydowały się podjąć kroki prawne przeciwko Montanie, mają masowe konta na TikToku obserwowane przez wielu użytkowników.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].