Polityka i prawo
Ustawa o pomocy Ukraińcom przyjęta przez Sejm. Uchodźcy skorzystają z polskiej e-administracji
W środę Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Jej powstanie jest związane z wybuchem wojny w tym kraju. Nowe przepisy regulują np. sprawy dotyczące legalności pobytu uchodźców w Polsce oraz możliwość korzystania przez nich z e-administracji.
Za ustawą głosowało 439 posłów, przeciw było 12, a trzech wstrzymało się od głosu.
🇵🇱🤝🇺🇦 #SolidarnizUkrainą
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) March 9, 2022
❗️#Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom #Ukraina w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
📄🔗https://t.co/gSQYKXO8xG pic.twitter.com/UzTCQpQVpP
Sejm przegłosował w środę szereg poprawek. Przyjęta została m.in. poprawka PiS gwarantująca funkcjonariuszom publicznym, bezkarność za złamanie dyscypliny finansów publicznych i złe gospodarowanie pieniędzmi, jeśli popełniliby czyn zabroniony, działając m.in. w celu ochrony życia lub zdrowia wielu osób, w czasie wojny napastniczej przeciwko Polsce lub działań zbrojnych na terytorium RP, terytorium państwa członkowskiego UE, NATO, albo innego państwa graniczącego z Polską lub okupacji na tych terytoriach. We wcześniejszej propozycji rządu zapis dotyczył również okresu stanu wyjątkowego i pandemii.
Podobna poprawka, zgłoszona przez PiS, została wprowadzona do Prawa przedsiębiorców, ale w tym przypadku tzw. bezkarność będzie dotyczyła także czasu obowiązywania na terytorium RP stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego, albo stanu wojennego, a także stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Czytaj też
E-administracja dla Ukraińców
Przypomnijmy, że zgodnie z nowym prawem ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.
Jak informowaliśmy, na mocy ustawy, każda osoba objęta wsparciem opisanym w prawie, która otrzymała numer PESEL będzie mogła założyć sobie Profil Zaufany. Jest on kluczowy z perspektywy korzystania z e-usług polskiej administracji. Zgodnie z deklaracjami rządu, wszystko można załatwić w jednym okienku w urzędzie gminy.
Więcej o ustawie w kontekście e-administracji można znaleźć w naszym materiale "Ukraińcy skorzystają z polskiej e-administracji. Uregulował to projekt ustawy pomocowej".
SZP/PAP
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany