Reklama

Polityka i prawo

Ustawa o cyberpolicji weszła w życie. Czas na zmiany

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Lubuska Policja

Nowelizacja ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw przewiduje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Zapowiedzi z lipca 2021 roku stają się rzeczywistością – nowela weszła w życie.

Ustawa i powołanie CBZC w policji ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania dla cyberbezpieczeństwa, związane z postępem technologii informatycznych i powszechnością dostępu do nich – zaznaczył w uzasadnieniu rząd. Rośnie skala cybeprzestępczości – w 2013 roku było 18,2 tys. postępowań przygotowawczych w takich sprawach, a w 2020 r już 53,7 tys. – pisaliśmy o ustawie w grudniu ub.r.

Tak jak informowaliśmy, do zadań Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będzie należało m.in. zwalczanie przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości w sieci oraz walka z oszustwami internetowymi.

Nowa formacja ma także umożliwić policji realizację w pełnym zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych, m.in. w sprawach takich przestępstw, jak nawiązywanie kontaktów z małoletnim poprzez internet w celach pedofilskich, publiczne propagowanie pedofilii, celowe powiadomienia o nieistniejącym zagrożeniu, tzw. fałszywe alarmy, niszczenie danych informatycznych i zakłócanie ich przetwarzania, zakłócanie funkcjonowania systemów teleinformatycznych, oszustwo komputerowe.

Komendanta CBZC powołuje i odwołuje – spośród oficerów policji – minister właściwy ds. wewnętrznych, na wniosek komendanta głównego policji.

Potrzebne rozporządzenia

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, to jednak nie koniec zmian związanych z wprowadzeniem wspomnianej ustawy. Pojawił się bowiem projekt rozporządzenia przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji, który zakłada ułatwienie i przyspieszenie procedur związanych z delegowaniem policjantów do zwalczania cyberprzestępczości do działań za granicą. Przykładowo, komendant CBZC będzie mógł ocenić czy funkcjonariusz nadaje się do służby za granicą w kontyngencie policyjnym.

Jednak to nie wszystko – nowelizowano także rozporządzenie w sprawie przenoszenia do służby w policji. Dotyczy ono przechodzenia funkcjonariuszy SG, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, ABW, AW, SWW, SKW, CBA do cyberpolicji. Jak podaje dziennik, komendant główny przed wnioskiem do ministra o przeniesienie funkcjonariusza będzie mógł zarządzić sprawdzenie jego wiedzy m.in. z zakresu znajomości systemów i sieci teleinformatycznych oraz znajomości języka obcego z tej dziedziny.

Pojawił się także projekt nowelizacji w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów (decydować będzie o tym komendant CBZC).

Policja ma być wzmocniona dodatkowymi 1,8 tys. etatami dla nowo tworzonej służby w perspektywie do końca 2025 r. CBZC ma przyjąć 300 funkcjonariuszy w pierwszym roku i po 500 rocznie w kolejnych trzech latach.

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na powołanie CBZC to 4,4 mld zł w kolejnych 10 latach - od 117 mln zł w 2022, do największej kwoty 765 mln zł w 2025 r. Na budowę siedziby Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zaplanowano 450 mln zł.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama