Reklama

Polityka i prawo

Unia rozszerza przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa. Zaostrzenie obowiązków

European Parliament
Autor. Mehr Demokratie/Wikimedia Commons/CC2.0

Przyjęte przez Parlament Europejski przepisy zakładają zaostrzenie obowiązków w obszarze cyberbezpieczeństwa, co dotyczy m.in. średnich i dużych firmy. Co jeszcze przewidują regulacje?

Reklama

10 listopada br. PE zatwierdził przepisy określające bardziej rygorystyczne obowiązki dotyczące cyberbezpieczeństwa w zakresie zarządzania ryzykiem, sprawozdawczości i wymiany informacji. Decyzja zapadła w oparciu o 577 głosów za (6 przeciw, 31 wstrzymało się).

Reklama

Na mocy regulacji więcej podmiotów z różnych branż będzie musiało podjąć działania na rzecz ochrony „niezbędnych sektorów”, takich jak np. energetyka, transport, bankowość, zdrowie, infrastruktura cyfrowej, administracja publiczna czy kosmos – czytamy w komunikacie PE.

Każdy z nich zostanie objęty nowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Wśród podmiotów, do których odnoszą się regulacje są średnie i duże przedsiębiorstwa.

Reklama

Przyjęte przez PE postanowienia ustanawiają również ramy dla lepszej współpracy i wymiany informacji między różnymi organami i państwami członkowskimi. Ponadto, tworzą europejską bazę danych na temat podatności.

Czytaj też

Europa ma być bezpiecznym miejscem

„Oprogramowanie ransomware i inne cyberzagrożenia żerują w Europie. Musimy działać, aby nasze firmy, rządy i społeczeństwo były bardziej odporne na wrogie cyberoperacje” – podkreślił eurodeputowany Bart Groothuis, reprezentujący ugrupowanie Renew.

Odnosząc się do przepisów zaznaczył, że pomogą ok. 160 tys. podmiotom „zacieśnić kontrolę nad bezpieczeństwem i uczynić Europę bezpiecznym miejscem do życia i pracy”.

Jeśli jesteśmy atakowani na szeroką skalę, musimy odpowiedzieć na szeroką skalę.
Bart Groothuis, eurodeputowany reprezentujący ugrupowanie Renew

W ocenie polityka, regulacje przekształcą Europę w proaktywną i skupioną na usługach obsługę incydentów.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama