Reklama

Technologie

Jednolita ładowarka w UE. iPhone też ze złączem USB-C

iPhone 13
Fot. Monoar_CGI_Artist/Pixabay

Gigant Apple będzie musiał przestrzegać prawa europejskiego, które zakłada, że do 2024 roku urządzenia elektroniczne będą musiały być produkowane tak, by obsługiwały jednolitą ładowarkę. To oznacza, że iPhone’y będą ładowane złączem typu USB-C.

W tym tygodniu ministrowie państw członkowskich UE ostatecznie zatwierdzili regulacje dotyczące tzw. wspólnej ładowarki (lub inaczej: jednolitej ładowarki). Oznacza to, że urządzenia elektroniczne będą musiały być ładowane za pomocą ładowarki typu USB-C, co ma ułatwić życie użytkownikom, ograniczyć koszty klientów i przyczynić się do zmniejszenia produkcji elektrośmieci.

Szef marketingu firmy Apple potwierdził, że wspólny standard ładowania USB-C będzie obowiązywał również ten koncern, o czym informuje CNBC. Do tej pory iPhone korzystał z własnej ładowarki Lightning.

Czytaj też

Do 2024 roku jedna ładowarka dla wszystkich

Ustawa o wspólnych ładowarkach zakłada, że do 2024 roku urządzenia elektroniczne, w tym telefony komórkowe i tablety, będą musiały obsługiwać ładowanie za pomocą złącza USB-C.

Zdaniem analityków na których powołuje się CNBC , możliwe, że iPhone’y, które wejdą na rynek już w 2023 roku, będą wyposażone w złącze typu USB-C, a nowy standard prawdopodobnie zostanie wprowadzony nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale na całym świecie.

Czytaj też

Rozwiązanie lepsze dla środowiska

Jak informowaliśmy , zmiana ma doprowadzić do wykorzystania ładowarek ponownie, a nie jednorazowo, i tym samym pozwolić na zaoszczędzenie do 250 mln euro rocznie na zakupach niepotrzebnych ładowarek.

Przewiduje się, że zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 tys. ton e-odpadów rocznie.

Przepisy nie będą dotyczyły produktów wprowadzonych na rynek przed wejściem w życie nowych regulacji.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze