Reklama

Polityka i prawo

Ukraińcy nie mogą stracić dostępu do sieci. „To priorytet”

Autor. Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Ukraińscy specjaliści oraz władze robią wszystko, aby na obszarze całego kraju, nawet w miejscach okupowanych przez Rosjan, utrzymywana była łączność telefoniczna i dostęp do internetu. Dla Kijowa to priorytet, bo dzięki telekomunikacji do obywateli mogą docierać aktualne informacje na temat wojny.

Reklama

Jak wskazuje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), pomimo trwającej wojny i rosyjskich prób odcięcia obywateli od telekomunikacji i internetu, na większości obszarów kraju wciąż jest zasięg, a usługi internetowe są świadczone bez większych zakłóceń.

Reklama

„Dzięki wspólnym wysiłkom rządu i podmiotów prywatnych udaje nam się utrzymać ciągłość działania sieci, nawet na obszarach okupowanych przez wroga” – podkreśla Jurij Szihol, szef SSSCIP.

Czytaj też

Priorytet dla Kijowa

Reklama

Służba zwraca uwagę, że od początku inwazji podejmowane są wysiłki na rzecz zapewnienia obywatelom łączności. W działania te angażuje się nie tylko rząd, ale także prywatne podmioty, w tym telekomy.

Dla rządu w Kijowie utrzymanie dostępu do sieci jest priorytetem, ponieważ dzięki temu każda osoba, nawet w odległych stronach kraju czy obszarach okupowanych przez Rosjan, może korzystać z bieżących informacji na temat wojny.

Czytaj też

Ukraiński model

SSSCIP zaznacza, że branża telekomunikacyjna w Ukrainie funkcjonuje jako system składający się z przedsiębiorstw działających według własnych potrzeb. To sprawiło, że sektor może się swobodnie rozwijać, bez nadmiernych regulacji ze strony państwa. Dzięki temu operatorzy działają elastycznie, przy równoczesnym wdrażaniu nowoczesnych technologii. A w czasie wojny ma to niebagatelne znaczenie.

Czytaj też

Gdzie jest najtrudniej?

„Oczywiście nadal są występują miejsca, gdzie łączność jest gorsza. To obszary, z których ukraińskie siły wypędziły wroga. Ma to związek ze zniszczoną infrastrukturą telekomunikacyjną i energetyczną w tych regionach. Kilka miasteczek wciąż doświadcza problemów z zasilaniem” – wskazuje Jurij Szihol.

Warto podkreślić, że SSSCIP zapewnia specjalną, bezpieczną komunikację przedstawicielom władzy i najwyższym urzędnikom w kraju.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze