Technologie
„Niewidzialni bohaterowie” wojny. Pracują w gruzach, by Ukraińcy mieli kontakt z bliskimi
Ukraińscy technicy z branży telekomunikacyjnej wytrwale pracują w trudnych warunkach terenowych, aby zapewnić łączność w regionach zniszczonych na skutek rosyjskich ataków. To dzięki nim wielu obywateli może mieć kontakt z rodziną w czasie wojny i okupacji.
Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) specjalistów z branży telekomunikacyjnej nazywa wprost „niewidzialnymi bohaterami naszych czasów”. W ten sposób docenia ich wysiłek i zaangażowanie na rzecz zapewnienia łączności w coraz bardziej zrujnowanym kraju.
Jak podaje Służba, setki specjalistów związanych z ukraińskimi dostawcami usług telekomunikacyjnych i internatowych codziennie, w warunkach bojowych naprawia zniszczoną infrastrukturę. Robią wszystko, aby zapewnić łączność i komunikację w schronach, piwnicach, parkingach podziemnych – we wszystkich miejscach, w których chronią się obywatele przed atakami wojsk okupanckich.
Pomimo wielkiego niebezpieczeństwa związanego nieustającą agresją zbrojną rosyjskich sił, technicy pracują wytrwale, aby pomóc osobom odciętym od świata. Działają w zniszczonych budynkach, obiektach, gruzowiskach, by dotrzeć do miejsc, w których infrastruktura została uszkodzona, np. zostały zerwane kable lub zniszczono stacje bazowe telefonii komórkowej.
Dlaczego nazwano ich „niewidzialnymi bohaterami”? Wynika to z faktu, że wysiłki specjalistów są niedostrzegane, a bardzo istotne. Dzięki technikom wiele osób przebywających na obszarach poddawanych regularnym rosyjskim atakom ma dostęp do informacji i – co najważniejsze – kontakt z bliskimi.
Czytaj też
Pomoc dla ukraińskich techników
Na kwestię tę zwracał uwagę w rozmowie z naszym portalem Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zaznaczył, że trzeba docenić pracę techników.
„W trudnych czasach działają cisi bohaterowie. Po każdych nalotach trzeba odbudowywać nie tylko np. linię energetyczną, ale również infrastrukturę telekomunikacyjną. Obecnie w Ukrainie nieustannie pracują technicy, którzy – w warunkach naprawdę bojowych – m.in. spawają światłowody czy naprawiają zniszczone łącza” – wskazał.
Dodał, że w poniedziałek pojawiła się inicjatywa jednej z izb branżowych, która polega na tym, aby zbierać niezbędny sprzęt (np. spawarki światłowodów czy mufy kablowe) dla techników naprawiających ukraińską infrastrukturę i w ten sposób nieść bezpośrednią pomoc naszemu sąsiadowi.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.