Reklama

Technologie

„Niewidzialni bohaterowie” wojny. Pracują w gruzach, by Ukraińcy mieli kontakt z bliskimi

Autor. NEXTA (@nexta_tv)/Twitter

Ukraińscy technicy z branży telekomunikacyjnej wytrwale pracują w trudnych warunkach terenowych, aby zapewnić łączność w regionach zniszczonych na skutek rosyjskich ataków. To dzięki nim wielu obywateli może mieć kontakt z rodziną w czasie wojny i okupacji. 

Reklama

Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) specjalistów z branży telekomunikacyjnej nazywa wprost „niewidzialnymi bohaterami naszych czasów”. W ten sposób docenia ich wysiłek i zaangażowanie na rzecz zapewnienia łączności w coraz bardziej zrujnowanym kraju. 

Reklama

Jak podaje Służba, setki specjalistów związanych z ukraińskimi dostawcami usług telekomunikacyjnych i internatowych codziennie, w warunkach bojowych naprawia zniszczoną infrastrukturę. Robią wszystko, aby zapewnić łączność i komunikację w schronach, piwnicach, parkingach podziemnych – we wszystkich miejscach, w których chronią się obywatele przed atakami wojsk okupanckich. 

Ukraińscy technicy podczas naprawiania infrastruktury w ruinach budowli.
Autor. SSSCIP Ukraine (@dsszzi)/Twitter

Pomimo wielkiego niebezpieczeństwa związanego nieustającą agresją zbrojną rosyjskich sił, technicy pracują wytrwale, aby pomóc osobom odciętym od świata. Działają w zniszczonych budynkach, obiektach, gruzowiskach, by dotrzeć do miejsc, w których infrastruktura została uszkodzona, np. zostały zerwane kable lub zniszczono stacje bazowe telefonii komórkowej. 

Reklama

Dlaczego nazwano ich „niewidzialnymi bohaterami”? Wynika to z faktu, że wysiłki specjalistów są niedostrzegane, a bardzo istotne. Dzięki technikom wiele osób przebywających na obszarach poddawanych regularnym rosyjskim atakom ma dostęp do informacji i – co najważniejsze – kontakt z bliskimi

Czytaj też

Pomoc dla ukraińskich techników

Na kwestię tę zwracał uwagę w rozmowie z naszym portalem Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zaznaczył, że trzeba docenić pracę techników. 

Ukraińscy technicy podczas naprawiania infrastruktury w ruinach budowli.
Autor. SSSCIP Ukraine (@dsszzi)/Twitter

„W trudnych czasach działają cisi bohaterowie. Po każdych nalotach trzeba odbudowywać nie tylko np. linię energetyczną, ale również infrastrukturę telekomunikacyjną. Obecnie w Ukrainie nieustannie pracują technicy, którzy – w warunkach naprawdę bojowych – m.in. spawają światłowody czy naprawiają zniszczone łącza” – wskazał. 

Dodał, że w poniedziałek pojawiła się inicjatywa jednej z izb branżowych, która polega na tym, aby zbierać niezbędny sprzęt (np. spawarki światłowodów czy mufy kablowe) dla techników naprawiających ukraińską infrastrukturę i w ten sposób nieść bezpośrednią pomoc naszemu sąsiadowi.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama