Reklama

Polityka i prawo

„Potężny cyberatak” na Ukrainę. „Najpoważniejsze zakłócenie sieci od początku inwazji”

Fot. Christiaan Colen/Flickr/CC BY-SA 2.0 / NetBlocks/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

„Wróg przeprowadził potężny cyberatak na infrastrukturę IT Ukrtelecom” – poinformowały ukraińskie władze. Na skutek incydentu doszło do najpoważniejszego zakłócenia sieci od początku rosyjskiej inwazji.

W godzinach popołudniowych w poniedziałek (28 marca br.) specjaliści organizacji NetBlocks zajmujący się monitorowaniem sieci wykryli poważne zakłócenia dostępu do internetu w Ukrainie. Problem dotyczył usług firmy Ukrtelecom. Łączność spadła do 13 proc. Jak ocenili eksperci, to najpoważniejsza sytuacja w obszarze telekomunikacji w tym kraju od początku inwazji Rosji.

Niebawem władze przedsiębiorstwa ogłosiły, że problemy z siecią to efekt cyberataku wymierzonego w jego podstawową infrastrukturę.

Taki stan rzeczy potwierdziły również ukraińskie władze. Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji (SSSCIP) przekazała, że „wróg przeprowadził potężny cyberatak na infrastrukturę IT Ukrtelecom”. Incydent w godzinach wieczornych miał zostać zneutralizowany, a usługi powoli wznawiane.

Czytaj też

Jednak w celu zapewnienie łączności i dostępu do sieci dla Sił Zbrojnych Ukrainy i innych służb bezpieczeństwa, Ukrtelecom tymczasowo ograniczyło świadczenie usług dla większości użytkowników prywatnych i klientów biznesowych.

„Specjaliści (SSSCIP) szybko zareagowali, co sprawiło, że atak został odparty” – wskazała Służba.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze