Reklama

Armia i Służby

Bilans wojny w Ukrainie. 250 „potężnych cyberataków” i setki rosyjskich agentów

Autor. СБ України (@ServiceSsu)/Twitter

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy udało się zneutralizować ponad 250 „potężnych cyberataków”, kilkanaście farm botów i zablokować 50 tys. kont w social mediach. Równocześnie zdemaskowano setki agentów działających w internecie na rzecz Kremla – podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. To najnowszy bilans działań SBU w czasie rosyjskiej inwazji.

Reklama

SBU informuje, że w Zaporożu odkryto farmę botów, która angażowała 50 tys. fałszywych kont w social mediach. Prowadzona za ich pomocą operacja pochodziła z Rosji i polegała na rozpowszechnianiu fake newsów. Za ich pomocą Kreml chciał promować narrację usprawiedliwiającą agresję na Ukrainę.

Reklama

Działania podjęcie też ukraińskie służby pozwoliły na rozbicie farmy botów, konfiskatę sprzętu, w tym blisko 500 modułów GSM i kraty SIM.

Czytaj też

Ponadto, zablokowano sieć anonimowych kanałów na Telegramie i grup na innych platformach społecznociowych. Ich celem było przykucie uwagi opinii publicznej. „Organizator” całej akcji został zatrzymany w Kijowie.

Reklama

Co więcej, ukraińskie służby zneutralizowały prorosyjski ośrodek, który podejmował działania na rzecz prowokacji i podsycania wewnętrznych napięć.

„Każdy ze zdrajców i kolaborantów zostanie pociągnięty do odpowiedzialności zgodnie z prawem” – deklaruje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama