Reklama

Polityka i prawo

Ukraina walczy z hakerami wroga. Wśród celów zasoby o nadużyciach wojennych Rosji

Autor. SSSCIP Ukraine (@dsszzi)/Twitter

Hakerzy powiązani z Rosją prowadzą cyberataki wymierzone w organizacje charytatywne i podmioty zajmujące się wolontariatem, wpierające Ukrainę. Wrogie działania ukierunkowane są również na zasoby gromadzące informacje o rosyjskich nadużyciach wojennych. 

Reklama

Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji (SSSCIP) wskazuje, że specjaliści zidentyfikowali wiele prób włamań do zasobów, gromadzących informacje o rosyjskich nadużyciach podczas wojny w Ukrainie, za którymi stoją wrodzy hakerzy. 

Reklama

Eksperci dodają, że na kanałach na Telegramie - związanych z rosyjskimi ugrupowaniami - rozpowszechniane są zadania do zrealizowania, których celem są wspomniane wyżej zasoby. SSSCIP o swoich odkryciach informuje ukraińskie siły i władzę. 

Czytaj też

Informacje o wsparciu dla Ukrainy

Reklama

Podczas cyberataków wymierzonych w organizacje charytatywne i podmioty zajmujące się wolontariatem hakerzy powiązani z Rosją zbierają dane, takie jak np. informacje o kontach bankowych, kontaktach i produktach, które są kupowane dla Ukrainy. Do tego celu wykorzystują np. kampanie phishingowe. „Widzimy złożoną działalność” – podkreślił podczas konferencji prasowej Wiktor Żora, zastępca szefa SSSCIP.

Czytaj też

Operacje wymierzone w wojsko wroga

Równocześnie wyjaśnił, że Służba nie prowadzi cyberataków wymierzonych w Rosję. Tego typu działania realizują ochotnicy – obywatele Ukrainy i nie tylko, posiadający odpowiednie umiejętności. „SSSCIP nie koordynuje ich operacji” – wskazał Wiktor Żora. 

Jak dodał, Służba zajmuje się „kontratakiem”, polegającym na rozpowszechnianiu prawdziwych informacji o tym, co dzieje się w Ukrainie, a także kampaniach, wymierzonych jedynie w infrastrukturę wojskową wroga. Ochotnicy opowiadający się za Kijowem nie mają na celu krzywdzenia ludności cywilnej Rosji. 

Czytaj też

Każda firma otrzyma pomoc

W związku z ciągłym zagrożeniem i wrogimi kampaniami prowadzonymi ze strony Rosji, Służba przypomina, że we współpracy z „zespołami najlepszych ukraińskich firm bezpieczeństwa oraz czołowych światowych producentów” wprowadzono wysokiej jakości system cyberochrony przeznaczony dla sektora państwowego i biznesu. 

Każda firma w Ukrainie może skontaktować się z CERT-UA i otrzymać wsparcie w obszarze ochrony przed cyberatakami typu DDoS, monitoringiem bezpieczeństwa, rozwoju nowoczesnych systemów cyberbezpieczeństwa dla stacji roboczych, serwerów itd.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama