Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Włam do głównego nadawcy TV w Rosji. 740 GB danych w rękach hakerów

Fot. Jernej Furman/Flickr/CC BY 2.0 & NB95/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Hakerzy NB95 mieli włamać się do głównego publicznego nadawcy TV i radia w Rosji. Twierdzą, że posiadają 740 GB danych i udostępnili już listę kontaktów, związanych z tym państwowym podmiotem.

Grupa twierdzi, że „całkowicie naruszyła środowisko IT” Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej. Wskazuje na bazę danych wielkości 740GB zawierającą „unikalne pliki”.

Bardzo uważnie Cię (zwrot do Rosjan – red.) obserwujemy i jesteśmy przygotowani na ewentualną odpowiedź na incydent.
Hakerzy NB65

Czytaj też

Lista kontaktów

Hakerzy mieli udostępnić m.in. listę kontaktów, związanych z nadawcą. Znajdują się na niej podmioty związane z rosyjska propagandą.

Wpis NB95 odnoszący się do włamania do Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej.
Fot. NB65/Twitter

Grupa sugeruje, że można je wykorzystać do rozsyłania e-maili, wiadomości SMS lub wykonywania telefonów z przekazem dotyczącym zamiarów Putina i wojska w Ukrainie. „Bawcie się dobrze Anonymous” – mówią hakerzy.  

Czytaj też

Gdy specjaliści uciekają z Rosji

Wskazują na słabość rosyjskich zespołów, odpowiedzialnych za ochronę infrastruktury. „Trudno znaleźć dobrych specjalistów, gdy wszyscy uciekają z kraju, co?” – mówią członkowie NB95.

Twój prezydent (Władimir Putin – red.) nie powinien popełniać zbrodni wojennych. Jeśli szukasz kogoś odpowiedzialnego za twoją obecną sytuację, to jest to Putin.
Hakerzy NB95

Wcześniej, dokładnie na przełomie lutego i marca br., grupa przeprowadziła m.in. cyberatak wymierzony w Agencję Kosmiczną Rosji. Jak wówaczas wskazali, WS02 został usunięty, poświadczenia zmienione, a serwer zamknięty. „Miłego poniedziałku podczas naprawiania swojej technologii szpiegowskiej. Chwała Ukrainie” – podkreślili hakerzy.

Grupa NB95 opowiedziała się przeciwko Rosji w ramach trwającej (cyber)wojny.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze