Reklama

Armia i Służby

Operacja specjalna Ukrainy, UE i USA. Znaczący sukces

ukraina policja
Ukraińska policja
Autor. UNDP Ukraine/Flickr/CC BY-ND 2.0 DEED

Ukraina, USA oraz państwa UE przeprowadziły operację specjalną na terenie kilku państw. Europol nazywa ją największą tego typu w historii i nie bez powodu. 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oraz Federalne Biuro Śledcze (FBI) we współpracy z brytyjskimi i organami ścigania z państw UE przeprowadziły operację specjalną „EndGame”. Działania prowadzono w dniach 27-29 maja br. w państwach członkowskich UE oraz Stanach Zjednoczonych, a wszystko koordynował Europol.

Czytaj też

Największa w historii operacja?

W wyniku podjętych czynności udało się zdemaskować ponad 30 członków międzynarodowych grup hakerskich. Jak podaje SBU, mowa o osobach odpowiedzialnych za tworzenie i dystrybucję złośliwego oprogramowania, w tym m.in. BumbleBee, SmokeLoadera, IcedID czy Pikabota.

Europol dodaje, że 8 sprawców zostanie dodanych na listę najbardziej poszukiwanych ze względu na ich udział w poważnej działalności przestępczej. „To największa w historii operacja wymierzona w botnety” – ocenia organizacja.

Czynności skupiały się na zakłóceniu działalności przestępczej poprzez aresztowanie znaczących członków, likwidację infrastruktury i zamrożenie środków pozyskanych w nielegalny sposób.
Europol
Reklama

Okup. Wielkie pieniądze

Międzynarodowe śledztwo wykazało, że przestępcom udało się włamać do sieci znanych firm, a w kolejnym kroku sprzedać do nich dostęp innym ugrupowaniom. Wśród „klientów” są rosyjskie BlackBasta, Revil oraz Conti

„Dostęp do wewnętrznej infrastruktury firm pozwolił hakerom na kradzież poufnych informacji i zażądanie okupu za ich nieujawnienie” – czytamy w komunikacie do sprawy. O jakiej skali mówimy?

SBU wskazuje, że są dowody mówiące o dziesiątkach przypadków wyłudzeń od przedstawicieli zachodnich przedsiębiorstw. Chodzi o łączną kwotę sięgającą kilkudziesięciu milionów dolarów. Nasi wschodni sąsiedzi nie zdradzają nazw poszkodowanych firm.

Czytaj też

Szczegóły policyjnej akcji

Na Ukrainie przeszukano mieszkanie jednego z organizatorów procederu. Na miejscu znaleziono telefony oraz sprzęt komputerowy, na którym znaleziono ślady przestępstwa. 

Ponadto, funkcjonariusze SBU wkroczyli do mieszkań w obwodzie kijowskim i Zaporożu, które należały do innych osób zamieszanych w proceder. Zatrzymano łącznie 3 osoby.

Równocześnie na terenie 8 państw członkowskich UE i Stanów Zjednoczonych organy ścigania przejęły i zabezpieczyły łącznie 91 serwerów. Zablokowano także ponad 1000 domen, które były wykorzystywane przez sprawców. Szczegóły na poniższej grafice.

europol operacja endgame
Efekt operacji EndGame
Autor. Europol
Reklama

Na tym nie koniec

W działaniach brały udział takie kraje jak: Ukraina, USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia, Dania, Armenia, Bułgaria, Litwa, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria. Ponadto, w operację zaangażowały się podmioty komercyjne. Wystarczy wspomnieć o firmach Sekoia, Bitdefender czy Proofpoint. 

Europol podkreśla, że na tym operacja EndGame się nie kończy. Nowe informacje będą publikowane na dedykowanej stronie dostępnej pod linkiem: EndGame.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama