Reklama

Polityka i prawo

Małżeństwa online w aplikacji. Ukraina pionierem

Ukraińska aplikacja Diia posiada ponad 30 cyfrowych usług dla obywateli
Ukraińska aplikacja Diia posiada ponad 30 cyfrowych usług dla obywateli
Autor. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy

Ukraina, choć walczy z Rosją na froncie, jak i w cyberprzestrzeni, wciąż stawia na innowacje. Na szczególną uwagę zasługuje ich aplikacja Diia, w której można znaleźć szereg usług. Teraz nasi sąsiedzi zapowiedzieli kolejną - testy funkcji małżeństwa online.

W środę 29 maja w Szwajcarii odbywało się wydarzenie Diia in Zurych. Mychajło Fedorow, wicepremier ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii, minister transformacji cyfrowej Ukrainy opowiadał o cyfrowej wizji rozwoju państwa oraz przedstawiał nowości w aplikacji Diia. Porównać można ją do polskiego mObywatela, jednak usługi są tam znacznie bardziej rozbudowane, a Ukraińcy nazywają ją „cyfrowym sercem Ukrainy”.

Czytaj też

Reklama

Cyfryzacja małżeństwa

Jak informuje resort transformacji cyfrowej Ukrainy, pracuje on nad… cyfryzacją małżeństwa. Od ponad roku można ubiegać się o małżeństwo na portalu Diia, jednak to nie wszystko - Ukraińcy będą mogli wziąć ślub online również za pomocą aplikacji o tej samej nazwie.

„Jest to wyjątkowy przypadek na skalę całego świata, kiedy będzie można zawrzeć związek małżeński za pośrednictwem łącza wideo i podpisać akt małżeństwa z Diia.Signature. Rejestracja na beta testy usługi jest już dostępna” - czytamy na oficjalnej stronie resortu.

„Od ponad 4 lat Ministerstwo Transformacji Cyfrowej buduje najwygodniejsze państwo na świecie. Walczymy z biurokracją, wdrażamy usługi online, które nie mają odpowiedników na świecie, upraszczamy interakcję Ukraińców z państwem. W tym czasie Diia stała się superaplikacją z cyfrowymi dokumentami i najpopularniejszymi usługami rządowymi, z której korzysta 20 milionów Ukraińców” - skomentował Mychajło Fedorow.

Czytaj też

Reklama

Wsparcie Ukrainy

Jak zaznaczono, cyfrowa transformacja naszego wschodniego sąsiada jest możliwa dzięki wsparciu międzynarodowych partnerów, darczyńców i państw (w tym Polski, szczególnie w pierwszych miesiącach wojny). W tym dniu podziękowano Szwajcarii, która miała przeznaczyć na ten cel już ponad 30 mln franków.

Ukraiński rząd zapowiada również rozwój aplikacji Mriya, która ma „zmienić podejście do procesu edukacyjnego”. Dzięki niej dzieci i młodzież mają budować indywidualne ścieżki edukacyjne, a nauczyciele mają „pozbyć się zbędnej biurokracji i zoptymalizować pracę”.

Obecnie na portalu Diia i w aplikacji wdrożono już ponad 30 usług, które umożliwiają m.in. potwierdzenie tożsamości, opłacanie podatków czy rejestrację działalności gospodarczej.

Reklama

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama