Reklama

Polityka i prawo

Twitter będzie publikować wszystkie żądania cenzury treści ze strony rządów

Autor. BoliviaInteligente / Unsplash

Twitter będzie publikować wszystkie żądania cenzury treści ze strony rządów - zapowiedział właściciel platformy Elon Musk. Jak ocenił, jego serwis stosuje najmniej cenzury ze wszystkich mediów społecznościowych.

Reklama

Elon Musk, który wykupił Twittera w końcu października ub. roku za kwotę 44 mld dolarów, samego siebie określał wielokrotnie mianem absolutysty wolności słowa . Miliarder nie zgadza się m.in. z dyktowanymi przez europejskie regulacje - takie jak Akt o usługach cyfrowych - zasadami moderacji treści, które zobowiązują platformy internetowe do kasowania wpisów zawierających np. propagandę terrorystyczną lub jawną dezinformację.

Reklama

Nie przeszkadzało mu to w przeszłości blokować kont nieprzychylnych jego decyzjom dziennikarzy - jak widać, wolność słowa w czasach Elona Muska na Twitterze działa zdecydowanie selektywnie.

Najnowszym doniesieniem z frontu walki Muska z tymi, dla których priorytetem jest z kolei walka z dezinformacją i manipulacjami w sieci, jest wyprowadzenie Twittera z europejskiego sojuszu na rzecz walki z dezinformacją i unijnego kodeksu dobrych praktyk, który obowiązuje od 2018 r. Pisaliśmy o tym na łamach naszego serwisu w tym tekście .

Reklama

Przejrzystość, czy prowokacja?

Elon Musk oświadczył, że ma zamiar publikować wszystkie żądania administracji państwowych dotyczące cenzury wpisów lub kont - niezależnie od tego, czy Twitter będzie się do nich ustosunkowywał pozytywnie, czy negatywnie. „Ważne jest aby odnotować, że Google, YouTube, Facebook, Instagram i inni nieustannie cenzurują. Według mojej najlepszej wiedzy, ta platforma (Twitter - red.) cenzuruje najmniej" - napisał na swoim koncie w serwisie, którego jest właścicielem.

Internetowy tabloid z Austrii Exxpress.at odnotowuje, że decyzja Muska to odpowiedź na wspomniany wyżej Akt o usługach cyfrowych, który wprowadza obowiązkowe mechanizmy walki z dezinformacją i szkodliwymi treściami i przez środowiska konserwatywne uważany jest za ustawę sankcjonującą cenzurę.

Serwis European Conservative z kolei ocenia, że decyzja Muska ma również być odpowiedzią na oskarżenia, jakoby od czasu przejęcia platformy przez miliardera liczba zgód wydawanych przez Twittera w odpowiedzi na rządową cenzurę różnych krajów świata wzrosła o 98 proc. Twitter pod jego rządami znacznie również zacieśnił polityczną cenzurę w Indiach .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama